Έκανε «σμπαράλια» τον Φοίνικα και εξασφάλισε τη δεύτερη θέση ο ΠΑΟΚ. Ο «δικέφαλος του βορρά» ήταν επιβλητικός απέναντι στον μαχητικό Φοίνικα Σύρου επικρατώντας 3-1 σετ για την 16η αγωνιστική της Volley League.

Τρομερή εμφάνιση από την ομάδα του Γιόσκο Μιλεκόνσκι που «πάτησε» τους φιλοξενούμενους στο τρίτο σετ με 25-13 και πλέον προετοιμάζεται για την εκτός έδρας αναμέτρηση στην Ορεστιάδα κόντρα στον Άθλο. «Παγωμάρα» στην ομάδα του Αλεξάνταρ Σένισιτς, καθώς ο κεντρικός Γιώργος Παπαλεξίου αποχώρησε τραυματίας στα μέσα του δευτέρου σετ. Ντέρμπι για την τετράδα δίνουν την επόμενη εβδομάδα οι «πειρατές» στην έδρα τους κόντρα στον Μίλωνα.

Ισορροπημένο σε όλους τους τομείς το πρώτο σετ, με τον ΠΑΟΚ να μπαίνει δυναμικά και να παίρνει προβάδισμα πέντε πόντων (10-5) με τον Μπραμ Φαν ντε Ντρις να είναι εξαιρετικός. Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και με τους Τζούριτς, Γαλιώτο να είναι πρωτεργάτες, έκαναν ένα τρομερό ντεμαράζ φέρνοντας το ματς στο 15-15. Το ντέρμπι συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να βαδίζουν ισόπαλες στο σκορ, όμως ο Κόστα με τον Γιόρνα βοήθησαν τον ΠΑΟΚ να φτάσει στην κατάληψη του πρώτου σετ με 25-23.

Παρόμοια ήταν η εικόνα του ματς και στο δεύτερο σετ με τον ΠΑΟΚ να παίρνει ένα γρήγορο προβάδισμα τριών πόντων (5-2) και τον Φοίνικα να αντιδρά άμεσα ισοφαρίζοντας. Μάλιστα η ομάδα του Αλεξάνταρ Σένισιτς, κατάφερε να ανακτήσει ψυχολογία και να φτάσει να προηγείται με 8-12 χάρη στην εξαιρετική επιθετική του οργάνωση. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε ξανά, όμως ο Μιχάιλοβιτς με την βοήθεια του Τζούριτς έκαναν πάρτι πάνω από το φιλέ μπλοκάροντας Κόστα και Φαν ντε Ντρις, με αποτέλεσμα να φέρουν το σκορ στο +5 που ήταν αρκετό για την ισοφάριση με 20-25.

Στο τρίτο σετ το μάτι των παικτών του Γιόσκο Μιλεκόνσκι «γυάλιζε» με τον Κόστα και τον Βουλκίδη να μην επιτρέπουν στον Φοίνικα να ελπίζει φέρνοντας το σκορ στο +7 για το 17-10. Οι φιλοξενούμενοι εμφανώς σοκαρισμένουν υπέπεσαν σε αρκετά λάθη με τον ΠΑΟΚ να τα εκμεταλλεύεται και να φτάνει σε μια επιβλητική επικράτηση με το εντυπωσιακό 25-13 για το 2-1.

Ο «δικέφαλος του βορρά» δεν είχε διάθεση να ρισκάρει στο σερβίς κατά τη διάρκεια του τέταρτου σετ. Από την άλλη μεριά ο Φοίνικας έχασε αρκετούς πόντους από το μπλοκ με αποτέλεσμα το σκορ να έρθει στο +5 για τους γηπεδούχους (18-13). Ο Μιχάιλοβιτς μείωσε για τον Φοίνικα, όμως ο Ράπτης με τον Βουλκίδη αποκατέστησαν την τάξη κάνοντας το 20-14, το οποίο ήταν αρκετό για τον ΠΑΟΚ να εξασφαλίσει τη νίκη μετά και το 25-20.