Ασταμάτητη στο πρωτάθλημα Κροατίας η Χάιντουκ έρχεται στην Τούμπα με την ψυχολογία στα ύψη!

Η ομάδα του Σπλιτ, με τον Μάρκο Λιβάγια σε τρελά κέφια επικράτησε 3-0 στο «Βόλιουντ» της Σλάβεν Μπελούπο, έκανε το απόλυτο στην κροατική λίγκα και έστειλε απειλητικό μήνυμα στον ΠΑΟΚ ενόψει της ρεβάνς για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Conference League την ερχόμενη Πέμπτη.

Απίθανη εμφάνιση από τον Κροάτη, αρχηγό της Χάιντουκ ο οποίος στο 16' σκόραρε όμως το τέρμα του ακυρώθηκε για φάουλ στην αρχή της φάσης, ενώ είκοσι λεπτά αργότερα, παραλίγο να μετατραπεί σε... μοιραίο αφού αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι στο 38' με το 0-0 να είναι το σκορ για το πρώτο ημίχρονο.

Ωστόσο στο δεύτερο μέρος ο Λιβάγια έκανε όσα δεν κατάφερε στο πρώτο 45λεπτο, αφού στο 55' μετά από όμορφη κάθετη πάσα του Μέλνιακ, νίκησε τον Μάρκοβιτς στο τετ-α-τετ για το 1-0. Στο 64' ο πρώην ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Το κερασάκι στην τούρτα, έβαλε στο 89' ο Νταζάκου που είχε περάσει ως αλλαγή στο ματς, εννέα λεπτά νωρίτερα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.