Πάτησε την ΑΕΚ στο «Παλατάκι» και τερμάτισε πρώτος ο ΠΑΟΚ! Ο «δικέφαλος του βορρά» με τρομερή εμφάνιση πήρε τη νίκη στο ντέρμπι με 3-1 σετ και πάει με πλεονέκτημα έδρας στα playoffs της Volley League γυναικών όντας στην κορυφή με 20 νίκες και 2 ήττες μετρώντας 59 βαθμούς!

Μεγάλη νίκη και για τον Παναθηναϊκό που πέρασε από την έδρα του Άρη με το ίδιο σκορ «σβήνοντας» τη σοκαριστική ήττα από το Μαρκόπουλο στον Άγιο Θωμά. Στο κατόπι του «τριφυλλιού» ο Ολυμπιακός με άνετη νίκη στο Ρέντη επί του ΑΟ Θήρας (3-0 σετ).

ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 3-1 σετ

Στο «Παλατάκι» η ΑΕΚ ήταν εκείνη που μπήκε δυνατά στο πρώτο σετ, με την Νίζετιχ να την οδηγεί στην επικράτηση με με 25-23. Οι «ασπρόμαυρες» ωστόσο κατάφεραν ωστόσο να αντιδράσουν πραγματοποιώντας μυθική ανατροπή στο δεύτερο σετ, καθώς μετέτρεψαν το -8 (9-17) σε +1 (20-19) ανακτώντας ψυχολογία και ισοφαρίζοντας μετά το 25-21. Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ ήταν εξαιρετικός στο μπλοκ και την υποδοχή με αποτέλεσμα να αφήσει την ΑΕΚ πίσω του με τέσσερις πόντους στο κρισιμότερο σημείο (18-14). Η ομάδα του Μάρκο Φενόλιο, δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και μετά το 25-21 έφτασε στο 2-1 στα σετ. Το τέταρτο σετ ήταν θρίλερ με τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει με έξι πόντους (18-12) και την ΑΕΚ να αντιδρά με εντυπωσιακό σερί 8-0 κάνοντας το 18-21. Ωστόσο, ο «δικέφαλος του βορρά» ήταν εκείνος που πανηγύρισε τη νίκη με τις γηπεδούχες να διατηρούν την ψυχραιμία τους και να παίρνουν τη μεγάλη νίκη με 3-1 στα σετ μετά και το 26-24.

Τα σετ: 23-25, 25-21, 25-21, 26-24.

Ολυμπιακός-ΑΟ Θήρας 3-0 σετ

Στο Ρέντη ο Ολυμπιακός έκανε το καθήκον του επικρατώντας εύκολα 3-0 του ΑΟ Θήρας. Οι «ερυθρόλευκες» έδειξαν από νωρίς την ανωτερότητα τους κόντρα στην ομάδα της Σαντορίνης παίρνοντας το πρώτο σετ με 25-18. Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τη Σάλας και την Τσιτσιγιάνη να πρωταγωνιστούν, με το σκορ να έρχεται γρήγορα στο 25-20 για το 2-0. Οι γηπεδούχες δεν θέλησαν να αφήσουν περιθώρια στον ΑΟ Θήρας και με σαρωτική εμφάνιση στο τρίτο σετ τελείωσαν το ματς με 25-13 για το τελικό 3-0 που τις έφερε οριστικά στην 4η θέση της κανονικής διάρκειας.

Τα σετ: 25-18, 25-20, 25-13

Άρης-Παναθηναϊκός 1-3 σετ

Μεγάλη νίκη στην έδρα του Άρη πήρε ο Παναθηναϊκός (1-3 σετ) που κατάφερε να τερματίσει οριστικά στην τρίτη θέση της κανονικής διάρκειας. Οι «πράσινες» ξεκίνησαν νωθρά με αποτέλεσμα οι παίκτριες του Άρη να πάρουν το πρώτο σετ με 25-21 έχοντας οδηγό την εξαιρετική τους υποδοχή. Οι φιλοξενούμενες ωστόσο έβγαλαν αντίδραση και αφού βελτίωσαν θεαματικά τα ποσοστά από τη γραμμή του σερβίς και θωράκισαν το μπλοκ έκαναν την ανατροπή με 22-25 και 20-25 παίρνοντας το προβάδισμα. Στο τέταρτο και τελευταίο σετ η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη, ήταν σαρωτική φτάνοντας στην επικράτηση με το εντυπωσιακό 14-25 για το τελικό 3-1.

Τα σετ: 25-21, 22-25, 20-25, 14-25