Με «καταιγισμό» τριπόντων στην τέταρτη περίοδο, ο Πανιώνιος νίκησε τον ΠΑΟΚ 73-62 στη Νέα Σμύρνη για την τρίτη αγωνιστική της Stoiximan GBL κι έφτασε στο 2-1 ρεκόρ και κοντά στην κορυφή, αφήνοντας τον «δικέφαλο» στη νίκη της πρεμιέρας στο Περιστέρι και με 1-2 ρεκόρ χαμηλά στη βαθμολογία.

Το ματς ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, με τους «κυανέρυθρους» να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα στην τρίτη περίοδο, αλλά τα τρία συνεχόμενα τρίποντα την έναρξη της τέταρτης περιόδου και το 6-0 σερί σε αυτό το διάστημα έφεραν τους παίκτες του Άρη Λυκογιάννη στο +10 και το +11 και το «νερό μπήκε στο αυλάκι».

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Μπράουν με 15 και Σαλούστρος με 11 πόντους, ενώ για τον «δικέφαλο» ξεχώρισαν οι Μπάρτλεϊ με 15 και Απσον με 12 πόντους.

To ματς
Με πρωταγωνιστή τον Απσον, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 7-0, έχοντας την κυριαρχία και στα ριμπάουντ. Οι Αμερικανοί του «δικεφάλου» διατηρούσαν το +4 με +6 για τους «ασπρόμαυρους». Ο Ντέιβις βοήθησε σε ένα σερί 6-0 των «κυανέρυθρων» για το 13-13. Το τρίποντο του Περσίδη έφερε το 13-16 και στο 15-16 το 4-0 του ΠΑΟΚ το 15-20 στη λήξη της πρώτης περιόδου.

Ένα 4-0 σερί του Πανιωνίου στην έναρξη της δεύτερης περιόδου έφερε το 19-20 για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη. Οι Έλληνες του ΠΑΟΚ διατηρούσαν το +1 με +3 για τους «ασπρόμαυρους», όμως ένα σερί 6-0 του Πανιωνίου έφερε το +3 για τους γηπεδούχους στην κακή άμυνα του Μάσιμο Καντσελιέρι σε αυτό το διάστημα. Ο Απσον πρωταγωνίστησε στο 7-0 σερί του ΠΑΟΚ για το 27-31, όμως ο Μπράουν πήρε το «όπλο» του και «βομβάρδισε» το αντίπαλο καλάθι γα το 7-0 των Νεοσμυρνιωτών και το 34-31 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Ο Πανιώνιος είχε 2/12 τρίποντα και 18 ριμπάουντ κι ο ΠΑΟΚ 7/14 δίποντα, 11/11 βολές και 18 ριμπάουντ.

Με ένα 7-0 σερί στην έναρξη της τρίτης περιόδου, ο Πανιώνιος έφτασε στο 41-34 με τις πολλές λύσεις από ρακέτα και περιφέρεια στην άμυνα ζώνης που προσπαθούσε να εφαρμόσει ο Ιταλός τεχνικός του «δικεφάλου». Ο Μπάρτλεϊ πρωταγωνίστησε σε ένα 6-0 σερί του «δικεφάλου» 41-40 και το τρίποντο του Κρούζερ ισοφάρισε 43-43. Ένα 5-0 σερί του Πανιωνίου έφερε το 49-44 κι ο Σμιθ έφερε το +6 για τους «κυανέρυθρους» που έβρισκαν τις λύσεις στο αντίπαλο καλάθι κι έπαιρνε και τα επιθετικά ριμπάουντ. Ένα 4-0 του ΠΑΟΚ μείωσε σε 52-50, όμως ο Σαλούστος έκλεισε στο 54-50 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Με δύο τρίποντα στην έναρξη της τέταρτης περιόδου, ο Πανιώνιος έφτασε στο 60-50 και με το επόμενο του Σμιθ στο 63-52, διατηρώντας το +9 με +11, βάζοντας την μπάλα σωστά πλέον στην αντίπαλη ρακέτα. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με σερί 5-0 για το -6, όμως ο Σαλούστρος έκανε το 69-61 στο 1’52’’ και με σερί 4-0 των γηπεδούχων στο τελευταίο λεπτό φτάσαμε στο τελικό αποτέλεσμα.