Δυσκολεύτηκε, αλλά πέρασε από την έδρα της Πανεβέζις και έκανε το 2-0 στη σειρά η Ζαλγκίρις (83-86).

Έτσι, η ομάδα του Μακσβίτις έκανε το δεύτερο βήμα για τον τελικό του πρωταθλήματος Λιθουανίας, θέλοντας να τελειώσει τη σειρά στο επόμενο παιχνίδι στη «Zalgirio Arena». Εκεί όπου είναι πολύ πιθανό να αντιμετωπίσουν τη Ρίτας, η οποία προηγείται με 2-0 της Γιόναβος.

Οι δύο ομάδες μπήκαν μουδιασμένα στο παρκέ, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται στην ισοπαλία (14-14). Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού, η Πανεβέζις ήταν πολύ καλή στο επιθετικό κομμάτι και πήγε στο ημίχρονο προηγούμενη με 41-38. Μάλιστα, στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ήταν πιο επιβλητικοί και το τέλος αυτού τους βρήκε μπροστά στο σκορ με 67-59. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με σκοπό να πάρουν το παιχνίδι, κάτι που εν τέλει κατάφεραν, ανατρέποντας τα δεδομένα στην τελευταία περίοδο. Έτσι, πήραν τη νίκη με 86-83 και έκαναν το 2-0.

Ντίμζα (15π.) και Ουλανόβας (14π.) οι κορυφαίοι για τη Ζάλγκιρις, δεν ήταν αρκετοί οι 18 του Κουλαμέ στην Πανεβέζις.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 41-38, 67-59, 83-86.