Στην έβδομη ιστιοδρομία της Κυριακής, οι Έλληνες πρωταθλητές πήραν την πέμπτη θέση και βρέθηκαν στην τρίτη θέση της γενικής κατάταξης με 32 βαθμούς ποινής. Απομένουν ακόμα τρεις κούρσες πριν από τη Medal Race και προηγούνται οι Κροάτες Ίγκορ Μάρενιτς/ Σίμε Φαντέλα (14β. ποινής), ενώ δεύτεροι είναι οι Αυστραλοί Ουίλ Ράιαν/ Μάθιου Μπέλτσερ (25 β.π.).

Με εντυπωσιακή αντεπίθεση στη 12η ιστιοδρομία, ο Γιάννης Μιτάκης πήρε την τρίτη θέση και πρόλαβε την τελευταία στιγμή να κατακτήσει τη δέκατη της γενικής κατάταξης στα FINN. Έτσι, ο Έλληνας πρωταθλητής έχει το δικαίωμα να συμμετάσχει στη ζώνη μεταλλίων της κατηγορίας του, αφού ισοβάθμησε με τον Αυστραλό Λίλι Τζέικ στους 88 β.π., αλλά είχε καλύτερες ιστιοδρομίες από αυτόν.

Με τη 18η θέση της τελικής κατάταξης ολοκλήρωσαν την προσπάθειά τους στους Ολυμπιακούς Αγώνες η Σοφία Μπεκατώρου και ο Μιχάλης Πατενιώτης στα Nacra. Στη 12η και τελευταία ιστιοδρομία της Κυριακής, το ελληνικό πλήρωμα κατέλαβε τη 18η θέση με 19 βαθμούς ποινής.

Έτσι, συνολικά οι Έλληνες πρωταθλητές ολοκλήρωσαν τον αγώνα τους με 148 βαθμούς ποινής.