Μπορεί οι φίλοι του Παναθηναϊκού να δημιούργησαν καυτή ατμόσφαιρα στο Κλειστό του Αγίου Θωμά για να βοηθήσουν την ομάδα του Ανδρεόπουλου να ανατρέψει το 3-0 του πρώτου ματς στην Τουρκία, όμως η Χάλκμπανκ αποδείχτηκε ανώτερη παρά την πίεση, νίκησε με 3-2 σετ και προκρίθηκε πανηγυρικά στους τελικούς του Challenge Cup.

Οι «πράσινοι» χρειάζονταν νίκη με 3-0 ή 3-1 και κατόπιν να επικρατήσουν στο χρυσό σετ για να βρεθούν στην επόμενη φάση, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν συνέβη αφού οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 2-0 και τα υπόλοιπα σετ είχαν απλά διαδικαστικό χαρακτήρα, όμως το «τριφύλλι» έδειξε ότι έχει... μέταλλο, αφού ανάγκασε την αντίπαλό του στην πρώτη απώλεια σετ στη διοργάνωση!

Oι τελικοί θα διεξαχθούν στις 15 και 22 Μαρτίου, ενώ ο έτερος διεκδικητής του τίτλου θα είναι ο νικητής του ζευγαριού ανάμεσα στις Ναρμπόν και Λιουμπιάνα.

Οι Τούρκοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και το 1-5 που έφτασαν γρήγορα, ανάγκασαν τον Ανδρεόπουλο να πάρει τάιμ άουτ. Αυτό ξύπνησε τους παίκτες του που ισοφάρισαν σε 6-6. Με όπλο την καλή της υποδοχή και τον Ερνάντεζ, η Χάλκμπανκ άρχιζε να ανοίγει τη διαφορά (11-14, 13-15).
Από εκείνο το σημείο οι Τούρκοι έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 6-1 που έβαλε δύσκολα στους «πράσινους» (14-21). Με τον Πρωτοψάλτη στο σερβίς το «τριφύλλι» αντέδρασε και μείωσε σε 19-21! Όμως οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι και έφτασαν άνετα στο 1-0 (19-25) χωρίς να χάσουν πόντο.

Το δεύτερο σετ ήταν απόλυτο ντέρμπι στο ξεκίνημά του, με τις δύο ομάδες να φτάνουν μαζί στο 9-9. Ανδρεόπουλος, Πρωτοψάλτης και Ντεν Ντρις άνοιξαν τη διαφορά στο +3 (13-10), όμως οι Τούρκοι με κύριο εκφραστή τον Γκιουλμέζογλου ανέτρεψαν το σκορ και το έκαναν 14-16. Ο Ερνάντεζ συνέχισε να σκοράρει, αλλά κάποια λάθη της Χάλκμπανκ κράτησαν κοντά τον Παναθηναϊκό που όμως δεν «πατούσε» καλά. Οι «πράσινοι» δεν βρήκαν λύσεις το σκορ έγινε 21-24 και ένα κερδισμένο μπλοκ άουτ πάνω στον Ντεν Ντρις, έκανε το 2-0 (22-25) και την πρόκριση.

Μπορεί να είχαν ήδη αποκλειστεί, όμως οι γηπεδούχοι αποφάσισαν να το παλέψουν. Με τον Μπρούνο να βρίσκει πόντους με όλους τους τρόπους για την Χάλμπανκ, ο Παναθηναϊκός έπρεπε να παλέψει και τελικά ανταμείφτηκε (1-2 σετ, 30-28), μετά από συνεχόμενα χαμένα match ball των φιλοξενούμενων. Οι «πράσινοι» εκμεταλλεύτηκαν τον καυτό Ντεν Ντρις, το αδιαπέραστο μπλοκ τους και τις αλλαγές των Τούρκων μετέτρεψαν το 11-11 σε 25-17 και ισοφάρισαν σε 2-2!

Στο τάι μπρέικ, το σύνολο του Ανδρεόπουλου πήρε σημαντικό προβάδισμα για τη νίκη (8-6, 11-8, 13-11), όμως οι Τούρκοι το γύρισαν (13-14) και κατάφεραν μετά από μεγάλη προσπάθεια να πάρουν το «διπλό» με 18-20 και 3-2 σετ.

Τα σετ (19-25, 21-25, 30-28, 25-17, 18-20)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πρωτοψάλτης 15 (12/25 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 56% υπ.-41% άριστες), Γιάκομπσεν 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 11 (7/14 επ., 4 μπλοκ), Ανδρεόπουλος Χ. 8 (7/10 επ., 50% υπ.-42% άριστες), Βαν ντε Ντρις 19 (14/37 επ., 3 άσσους, 2 μπλοκ), Στάλεκαρ 5 (5/10 επ.) / Γκαράς (λ, 45% υπ.-24% άριστες), Μπάσης 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Ράπτης 10 (9/23 επ., 1 άσσος, 23% υπ.-15% άριστες).

ΧΑΛΚΜΠΑΝΚ (Τανέρ Ατίκ): Κεσκίν 3 (3 μπλοκ), Βίγκρας 16 (10/15 επ., 1 άσσοι, 5 μπλοκ), Μπρούνο 12 (12/18 επ., 53% υπ.-40% άριστες), Καράσου 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Ερνάντες 15 (14/24 επ., 1 άσσο), Γκουλμέζογλου 12 (8/19 επ., 4 μπλοκ, 46% υπ.-29% άριστες) / Ντονέ (λ, 60% υπ.-43% άριστες), Εργκιούλ (λ), Εκτσί 3 (1/1 επ., 2 άσσοι), Βουτσίτσεβιτς 12 (12/26 επ.), Αϊντίν 3 (2/6 επ., 1 άσσος), Μπαϊράμ 3 (1/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 59% υπ.-29% άριστες).