Την πρώτη του φετινή νίκη πανηγύρισε εντυπωσιακά ο Παναθηναϊκός, ο οποίος επιβλήθηκε 3-0 σετ του Ολυμπιακού για τη δεύτερη αγωνιστική της Volley League γυναικών.

Μετά την ήττα από τον ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα, οι «πράσινες» μπήκαν με το... μαχαίρι στα δόντια και πανηγύρισαν τη νίκη, έχοντας σε μεγάλη μέρα τη Μάρθα Ανθούλη, η οποία ήταν η πρώτη σκόρερ στο ματς με 24 πόντους, ενώ σε πολύ καλή μέρα βρέθηκε και η Ρόγκα. Για τον Ολυμπιακό, «διασώθηκε» η Κούμπουρα με 15 πόντους.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός έκανε ό,τι ήθελε -με τον Ολυμπιακό να παίρνει ανάσες επιθετικά μόνο από την Κούμπουρα. Με πρωταγωνίστρια την Ανθούλη έχτισε διαφορά που έφτασε στο +8 (19-11) και έκανε άνετα το 1-0 σετ με 25-19.

Οι «πράσινες» μπήκαν εντυπωσιακά και στο δεύτερο σετ και προηγήθηκαν 8-4. Οι «ερυθρόλευκες» ροκάνισαν σταδιακά τη διαφορά και ισοφάρισαν σε 10-10, όμως οι γηπεδούχες κράτησαν τον έλεγχο του σετ και με χαρακτηριστική ευκολία έκαναν το 2-0 σετ με 25-18.

Το τρίτο σετ ήταν πιο ισορροπημένο, με τις «ερυθρόλευκες» να κρατούν ένα μικρό προβάδισμα ως το 6-5. Ο Παναθηναϊκός «απάντησε» με σερί πέντε πόντων για το 10-6 και διατήρησε τον έλεγχο φτάνοντας τη διαφορά ως το +7 (21-14), ενώ έκανε το 3-0 σετ με 25-15.

Τα σετ: 25-19, 25-18, 25-15

Παναθηναϊκός Α.Ο. (Μπράνκο Γκάιτς): Χατζηευστρατιάδου 7 (5/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ανάε 12 (10/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκρότους 3 (3/13 επ., 73% υπ. - 45% άριστες), Παπαφωτίου 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Ανθούλη 24 (22/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μέντιτς 11 (8/12 επ., 3 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 75% υπ. - 50% άριστες), Μεταξά 1 (1/1 επ.).

Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 7 (4/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γουίντερς 5 (5/14 επ., 58% υπ. - 27% άριστες), Όλμπρεχτ 1 (1/2 επ.), Σάλας 4 (4/8 επ., 59% υπ. - 41% άριστες), Κούμπουρα 15 (13/35 επ., 2 άσσοι), Χριστοδούλου 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ) / Κοσμά (λ, 54% υπ. - 31%), Αντωνακάκη (λ, 67% υπ. - 50% άριστες), Γιώτα 1 (1 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 2 (2/4 επ., 67% υπ. - 17% άριστες).