Ολοκληρώθηκε η 5η αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος με την Πάφο να αποχαιρετά το απόλυτο της, εξαιτίας της εντός έδρας ισοπαλίας με τον Άρη Λεμεσού (1-1).

Ο Γκομίς πάγωσε το Στέλιος Κυριακίδης ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό, για το 1-0 των φιλοξενούμενων. Η απάντηση της Πάφου δεν άργησε, με τον Γκολντάρ να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 11ο λεπτό, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Μέχρι το φινάλε του παιχνιδιού δεν άλλαξε το σκορ, με τις δύο ομάδες να παίρνουν από έναν βαθμό.

Η Πάφος βρίσκεται πρώτη στη βαθμολογία με 13 βαθμούς, ενώ στους 12 βρίσκεται η Ομόνια και ακριβώς από πίσω στους 11 ο Άρης Λεμεσού.

Στα υπόλοιπα ματς του σημερινού προγράμματος (29/09) ΑΠΕΟΛ και Ομόνοια 29ης Μαΐου «κόλλησαν» στο 0-0, σε μία σημαντική γκέλα για την ομάδα του Ντομίνγκες. Ενώ ο Απόλλων Λεμεσού κέρδισε με 3-1 την Ένωσις Νέων Παραλιμνίου με σχετική άνεση.