Η Ουνιόν Βερολίνου κέρδισε το… ευρωπαϊκό ντέρμπι με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης με 2-0, στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής της Bundesliga, πήρε τρίτο σερί «τρίποντο» και ανέβηκε στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Οι «σιδερένιοι» ξεκίνησαν πολύ δυνατά, έχοντας δοκάρι σε κεφαλιά του Χαραγκούτσι στο 12’ και πήραν το προβάδισμα πέντε λεπτά μετά. Όταν ο Αβονίγι πέτυχε ένα… σεντερφορίσιο γκολ, το υπ’ αριθμόν 13 στο φετινό πρωτάθλημα, για το 1-0. Με την φάση να ελέγχεται μέσω VAR για επιθετικό φάουλ στον Χίντερεγκερ αλλά το τέρμα να μετράει κανονικά…

Με την ψυχολογία υπέρ της και τους «αετούς» να μένουν στην… Βαρκελώνη και την μεγάλη πρόκριση επί της Μπαρτσελόνα, η Ουνιόν σκόραρε και δεύτερη φορά, στο 21ο λεπτό. Με τον Χαραγκούτσι να «σερβίρει» στον Πρέμελ, που σούταρε από τα 15 μέτρα και έκανε το 2-0!

Στο άλλο παιχνίδι με ίδια ώρα έναρξης, η Χόφενχαϊμ έμεινε στο 0-0 με την τελευταία Γκρόιτερ Φιρτ και έχασε πολύτιμο έδαφος για την διεκδίκηση ενός ευρωπαϊκού «εισιτηρίου», ούσα πλέον στο -2 από την Ουνιόν και στο -1 από την έβδομη Κολωνία.

Ο σύλλογος του Κράιχγκαου ήταν αδύναμος επιθετικά και δεν έφτιαξε ευκαιρίες, με τους φιλοξενούμενους να μένουν χωρίς νίκη εκτός έδρας για 17η αγωνιστική και να διατηρούν μόνο μαθηματικές ελπίδες για να παραμείνουν στην κατηγορία.