Νέα ήττα για την Εθνική μπάσκετ Κορασίδων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U16 της Ουγγαρίας. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έχασε 50-69 από την «οικοδέσποινα» για την τρίτη αγωνιστική του δεύτερου ομίλου κι έφτασε το «0/3» στη φετινή διοργάνωση, οπότε τερμάτισε στην τέταρτη θέση του γκρουπ και θα αντιμετωπίσει στους "16" την Ιταλία.

Συγκεντρωμένη σε άμυνα και επίθεση, η Εθνική σταδιακά επέβαλε τον ρυθμό της και προηγήθηκε με +8 με την Υφαντοπούλου στο πρώτο δεκάλεπτο.

Η Ουγγαρία σημείωσε στη δεύτερη περίοδο δύο τρίποντα και με επιμέρους σκορ 12-4 προηγήθηκε 27-24 (13΄19΄΄). Το τρίποντο της Φουστέρη βοήθησε στη μείωση σε 38-34 στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Οι κακές επιθετικές επιλογές στην τρίτη περίοδο έφεραν το +10 για τις Μαγυάρες και τα τρίποντα των Μπίτζο και Κέσμαρικ το +13 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Ένα σερί 6-0 στην τέταρτη περίοδο έφερε το +18 για την «οικοδέσποινα». Το τρίποντο της Βίγκα μείωσε στο -15, αλλά ως εκεί για την Ελλάδα.

Δεκάλεπτα: 15-20, 38-34, 55-41, 69-50

Ελλάδα (Μίχα): Λαγωνικάκη 12 (1), Μήτραλη, Φουστέρη 4 (1), Χλιαουτάκη 2, Βίγκα 8 (2), Ζορμπαλά 1, Υφαντοπούλου 4, Τσιανάκα 15 (1), Τουμπανιάρη 4, Καμπακά