Όταν οι Σαν Αντόνιο Σπερς έδειχναν έτοιμοι να σηκώσουν ένα ακόμη πρωτάθλημα (η σειρά ήταν 3-2 υπέρ τους κόντρα στους Χιτ) μετά το 2007, ο Ρέι Άλεν απέδειξε για άλλη μια φορά γιατί θεωρείται ο καλύτερος σουτέρ της γενιάς του.

Αν δεν είχε ευστοχήσει ο πρώην άσος των Σέλτικς τότε η ομάδα του Γκρεκ Πόποβιτς θα είχε πανηγυρίσει τον τίτλο του ΝΒΑ στην έδρα των Μαϊάμι Χιτ κάτι που τελικώς... δεν έγινε.

Η τελευταία επίθεση στα χέρια των γηπεδούχων και το σκορ 92-95. Το άστοχο σουτ τριών πόντων του ΛεΜπρόν Τζέιμς επιτρέπει στον Κρις Μπος να παλέψει για το επιθετικό ριμπάουντ και τελικώς να το πάρει. Στη γωνία βρίσκεται ο Ρέι Άλεν και στην κυριολεξία «εκτελεί» τον αντίπαλο του έξω από τα 7.25μ στα τελευταία 5.2 δευτερόλεπτα.

Το παιχνίδι οδηγείται στην παράταση με νικήτρια ομάδα το σύνολο του Έρικ Σποέλστρα, ισοφαρίζοντας σε 3-3.

Αυτό το τρίποντο, εκτός το ότι ήταν ο λόγος που στο τέλος η ομάδα του πήρε το δαχτυλίδι, αναμφίβολα ήταν και η καλύτερη στιγμή του-τότε-37χρονου παίκτη τη περίοδο που έμεινε στο Μαϊάμι.

Εκτός αυτού, το στιγμιότυπο αυτό ήταν και το κορυφαίο της δεκαετίας που μας πέρασε στο ΝΒΑ σύμφωνα με βίντεο που δημοσίευσε η ίδια η διοργάνωση.

Επιμέλεια: Θανάσης Ρενδούμης

Τα «ατίθασα νιάτα» κάνουν ήδη τη διαφορά στο φετινό Champions League!

Το απόλυτο φέτος αποχαιρέτησε από νωρίς

Ντιέγκο Αλόνσο: Αντιμέτωπος με την… κατάρα της Τούμπας σε ένα «must win» ντέρμπι δίχως ελαφρυντικά!

Τι διαφορετικό περιμένουμε από τους 14 της Σούπερ Λίγκας στην επανέναρξη του πρωταθλήματος

Οι ομάδες «ξηλώθηκαν»: Αυτές είναι 20 πιο ακριβές μεταγραφές του φετινού πρωταθλήματος

Χωρίς ματς από το 2020: Η εθνική ομάδα της Ερυθραίας δεν αγωνίζεται από φόβο μην το σκάσουν οι παίκτες!

Φαινόμενο Γκιόκερες: Έχει υψηλότερο ratio στο σκοράρισμα από Εμπαπέ, Χάαλαντ και Κέιν!

Χρήστος Τζόλης: Ένα «όπλο» στα χέρια του Γιοβάνοβιτς που είναι έτοιμο να… εκπυρσοκροτήσει!

«Κακό» το αριστερό πόδι του Ιωαννίδη; Καλύτερα να το ξανασκεφτούμε…

Χτίζει μενταλιτέ με γκολάρες και έχει τα φόντα να πάει ψηλά: Τα σημεία από το διπλό της Ελλάδας στην Ιρλανδία!