Αν και έχανε 0-2 σετ, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ισοφαρίσει 2-2 και να χάσει τελικά στο τάι μπρέικ από την Οστράβα στην Τσεχία στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα προκριματικά του Challenge Cup βόλεϊ γυναικών, αφήνοντας «ανοιχτή» την υπόθεση πρόκριση στη ρεβάνς του Αμαρουσίου την επόμενη εβδομάδα.

Το «τριφύλλι» παρουσίασε δύο πρόσωπα στο ματς και εμφάνισε πολλές αστάθειες στο πρώτο και το δεύτερο σετ στην υποδοχή, ώστε να βρεθεί να χάνει με 2-0 σετ.

Ο Απόστολος Οικονόμου έκανε τις αλλαγές του και ο Παναθηναϊκός ανέβασε την απόδοσή του στο κομμάτι μπλοκ - άμυνα και ισοφάρισε σε 2-2 σετ.

Στο τάι μπρέικ, όμως, οι Τσέχες πήραν διαφορά από νωρίς, με τον Παναθηναϊκό να μην έχει απάντηση. Στον επαναληπτικό στις 24 του μήνα, ο Παναθηναϊκός θέλει νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ για να προκριθεί στην επόμενη φάση.

Στο πέμπτο σετ, η Οστράβα προηγήθηκε με 3-1 με άσο της Στρίμποβα. Ο Παναθηναϊκός, παρουσιάζοντας και πάλι προβλήματα στην υποδοχή, δεν μπήκε ποτέ στη διεκδίκηση του σετ μετά το 11-7.