Οσασούνα και Ρεάλ Μπέτις έδωσαν τη δική τους «μονομαχία» στο Ελ Σαντάρ, με την ομάδα του Πελεγκρίνι να φεύγει θριαμβεύτρια με τους τρεις βαθμούς επικρατώντας 2-1 για την 10η αγωνιστική της La Liga.

Με το τρίποντο αυτό η Μπέτις έφτασε στην βαθμολογία την Οσασούνα στους 15 βαθμούς και αναρριχήθηκε στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Ρουιμπάλ με μία μαγική μπαλιά βρήκε τον Ρόκε και ο νεαρός απέναντι στον τερματοφύλακα της Οσασούνα δεν λάθεψε χαρίζοντας το προβάδισμα στην Μπέτις μόλις στο 7ο λεπτό της αναμέτρησης για το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου κυνήγησαν να βρουν ακόμη ένα τέρμα χωρίς όμως να τα καταφέρουν.
Την αστοχία τους αυτή την πλήρωσαν καθώς ήρθε η ισοφάριση από τους γηπεδούχους στο 59ο λεπτό από τον Τόρο. Ο Ισπανός εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της αντίπαλης άμυνας και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σίλβα για το 1-1.

Η Μπέτις όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και στο 74ο λεπτό ένα παλιός γνώριμος της Οσασούνα, ο Τσίμι Άβιλα έβαλε και πάλι σε θέση οδηγού την ομάδα του. Η μπάλα στρώθηκε στον πρώην παίκτη των γηπεδούχων και αυτός χωρίς δεύτερη σκέψη εκτέλεσε αμέσως τον αντίπαλο τερματοφύλακα και έγραψε το τελικό 2-1.

Με 10 ολοκλήρωσε την αναμέτρηση η Μπέτις μετά την απευθείας κόκκινη που αντίκρισε ο Νάταν στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης αφήνοντας για μερικά λεπτά την ομάδα του με παίκτη λιγότερο.