Στο 30ό λεπτό της αναμέτρησης της Μπασακσεχίρ με τη Γάνδη, το σκορ δεν είχε ανοίξει ακόμα και, με δεδομένο ότι το πρώτο ματς για τους «16» του Europa Conference είχε λήξει 1-1, όλα ήταν ανοιχτά.

Λίγό αργότερα, στο 34', οι Βέλγοι είχαν πάρει προβάδισμα... 3-0, χάρη στο ιστορικό χατ τρικ του Γκιφτ Όρμπαν!

Ο 20χρονος Νιγηριανός επιθετικός σκόραρε στο 31', στο 32' και στο 34' σμπαραλιάζοντας τις ελπίδες των Τούρκων για πρόκριση, με τον Κάιπερς να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 4-0 τρία λεπτά αργότερα.

Ασφαλώς αυτό που μένει είναι το ρεκόρ του Αφρικανού φορ, που μπορεί να υπερηφανεύεται πως έχει σημειώσει το γρηγορότερο χατ τρικ σε διοργάνωση της UEFA - σε τρία λεπτά και 25 δευτερόλεπτα!

«Ο Νιγηριανός Χάαλαντ» αστειεύτηκαν μερικοί, μία ημέρα μετά τo πενταρέ του Νορβηγού στη Λειψία, με τον Όρμπαν να έχει πάρει μεταγραφή στον βελγικό σύλλογο μόλις τον Ιανουάριο από την Στάμπαεκ έναντι 3,3 εκατ. ευρώ.

Και έχει ήδη προλάβει να κάνει τη διαφορά, καθώς σε εννέα ματς με τη Γάνδη, έχει σημειώσει ήδη δώδεκα τέρματα!

Μάλιστα, στο εκτός έδρας 6-2 επί της Ζούλτε Βάρεγκεμ πριν από μερικές ημέρες για το πρωτάθλημα, πέτυχε τέσσερα από τα γκολ της ομάδας του...