· Μόνο εύκολες δεν είναι οι γαλλικές ομάδες για τις ελληνικές, πόσο δε μάλλον μέσα στο σπίτι τους.

· Να θυμίσω για παράδειγμα ότι στα δύο τελευταία παιχνίδια του στη Γαλλία, ο Παναθηναϊκός έπαιξε με παίκτη παραπάνω από το α΄ ημίχρονο κόντρα στη Ρεν και τη Λανς, που είχαν αποβολές, και γύρισε πίσω με πέντε γκολ(1-3 και 1-2)…Και να υπενθυμίσω ότι μέσα στην τελευταία τριετία πήγαν στη Μασσαλία και ο ΠΑΟΚ και η ΑΕΚ και ο ΠΑΟ κι έχασαν με 1-2, 1-3 και 1-2 αντίστοιχα.

· Κι ο Ολυμπιακός ζορίζεται επί γαλλικού εδάφους. Αλλά δίνει μάχες.

· Περίπου 12 χρόνια πριν είχε δύο υπέροχες νίκες, μάλιστα, στη φάση των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ, το 1-0 επί της Μαρσέιγ (23.11.2011) και το 2-1 επί της Μονπελιέ (24.10.2012), αμφότερες με γκολ στα τελευταία λεπτά, του Φετφατζίδη στο 82΄και του Μήτρογλου στο 90’!

· Έκτοτε, έχει χάσει και στις τρεις επισκέψεις του στη Γαλλία, έχοντας πραγματικά δώσει όμως μεγάλες μάχες, τις οποίες έχασε οριακά.

8.9.2022 Ναντ-Ολυμπιακός 2-1 από γκολ στο 90’, για τους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ

1.12.2020 Μαρσέιγ-Ολυμπιακός 2-1 από δύο πέναλτι, το δεύτερο στο 75’, για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ

27.11.2013 Παρί Σεν Ζερμέν-Ολυμπιακός 2-1 από γκολ στο 90’, για τους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ

Τρεις ήττες, όλες για ένα γκολ, οι δύο στο 90ο λεπτό και η άλλη από δύο πέναλτι…

· Και λίγο πιο πίσω, όμως, να πάμε, θα δούμε τον Ολυμπιακό να λυγίζει μεν επί γαλλικού εδάφους, αλλά να το παλεύει, πολύ:

17.3.2010 Μπορντό-Ολυμπιακός 2-1 από γκολ στο 88’ στα νοκ άουτ του Τσάμπιονς Λιγκ

26.2.2009 Σεντ Ετιέν-Ολυμπιακός 2-1 στα νοκ άουτ του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ

19.10.2004 Μονακό-Ολυμπιακός 2-1 στη φάση των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ

· Το ίδιο και στις δύο προηγούμενες επισκέψεις του στη Λιόν, στη σύγχρονη ευρωπαϊκή ιστορία του, και τις δύο σε φάσεις ομίλων Τσάμπιονς Λιγκ. Δύο ήττες, οριακές, η μία από γκολ στο τέλος.

19.10.2005 Λιόν-Ολυμπιακός 2-1 από γκολ στο 88’

7.11.2000 Λιόν-Ολυμπιακός 1-0

· Ο Ολυμπιακός στη Γαλλία έχει κι ένα τρίτο διπλό, το Σοσό-Ολυμπιακός 0-1 στις 24.2.2005 στα νοκ άουτ του Κυπέλλου ΟΕΦΑ.

· Το μοναδικό ματς επί γαλλικού εδάφους που το έχασε με κάτω τα χέρια ήταν το Λιλ-Ολυμπιακός 3-1, μειώνοντας την έκταση της ήττας στο 90ο λεπτό, στις 25.9.2001.

· Μπορούμε να παρατηρήσουμε ότι ο Ολυμπιακός σε ένα σύνολο 12 αγώνων στη Γαλλία, στους 11 έχει τρεις νίκες με ένα γκολ διαφορά και οκτώ ήττες με ένα γκολ διαφορά! Μάλιστα, οι δύο νίκες του ήταν με γκολ στα τελευταία λεπτά και οι τέσσερις ήττες του επίσης με γκολ στα τελευταία λεπτά, κάτι που ίσως δείχνει και τι πρέπει να προσέξει πάνω απ΄ όλα!...

· Και μία απολύτως χρήσιμη πληροφορία: Αύριο ο Πρωταθλητής κυκλοφορεί με το εξαιρετικό μπρελόκ του Κόνφερενς Λιγκ! Μία μεγάλη προσφορά για τους φίλους του Ολυμπιακού.