Εκπληκτικός Κρίστιαν Φρομ, κυρίαρχος Ολυμπιακός! Την Πέμπτη (4/2) οι «ερυθρόλευκοι» έχοντας σε τρομερή μέρα τον Γερμανό ακραίο τους (21π.) επικράτησαν 3-0 σετ (30-28, 25-17, 25-15) του Παναθηναϊκού στο «Μελίνα Μερκούρη» στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Volley League.

Ένα αποτέλεσμα, το οποίο ανέβασε την ομάδα του Δημήτρη Καζάζη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 19 πόντους, στο +3 από τον 2ο Φοίνικα Σύρου (αγώνα λιγότερο) και στο +5 από τον 3ο Παναθηναϊκό.

Άξιος συμπαραστάτης του Φρομ ήταν ο Μιγιαΐλοβιτς με 18 πόντους. Ενώ, από την πλευρά των πρωταθλητών Ελλάδας ξεχώρισαν οι Ράπτης (13π.), καθώς και οι Τσάτσιτς και Ανδρεόπουλος με εφτά πόντους αμφότεροι.

Το ματς:

Το πρώτο σετ του παιχνιδιού ήταν και εκείνο με την περισσότερη αδρεναλίνη. Ο Ολυμπιακός μπήκε δυναμικά προηγούμενος με 3-1, ωστόσο οι -πολύ δυνατοί στο μπλοκ- «πράσινοι» το ισορρόπησαν γρήγορα, παίρνοντας μάλιστα και προβάδισμα με 14-10. Έκτοτε το σκορ όχι μόνο δεν ξέφυγε, αλλά οι δύο ομάδες το πήγαιναν πόντο-πόντο από το 20-20 και μετά. Για να κερδίσουν εντέλει το σετ οι γηπεδούχοι με 30-28.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι πολύ δυνατοί στο μπλοκ και στο δεύτερο σετ. Όμως, ο Φρομ πήρε από το χέρι τον Ολυμπιακό -ο οποίος είχε τέσσερις άσσους στα δύο πρώτα σετ (έναντι μηδενός του Παναθηναϊκού)- οδηγώντας τον στο 2-0 (25-17).

Το τρίτο σετ άρχισε δυναμικά για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος προηγήθηκε με 4-1. Ωστόσο, ακολούθησε ένα εντυπωσιακό σερί 6-0 για τους Πειραιώτες, οι οποίοι πήραν εκ νέου προβάδισμα που διατήρησαν -με άνεση- μέχρι και το 25-15.

Να σημειωθεί ότι στου Ρέντη δεν υπήρχε ίντερνετ με αποτέλεσμα να μη λειτουργεί το VAR και οι διαιτητές να συμβουλεύονται το βίντεο της ΕΡΤ.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Κουτσούλας, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Τόλιος, Νικάκης, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.