Τη δεύτερη ήττα του, στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές της φάσης των ομίλων της Ευρωλίγκας μπάσκετ Γυναικών, υπέστη ο Ολυμπιακός, ο οποίος έχασε με το βαρύ 88-53 από τη Μπουρζ στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Η ομάδα του Θάνου Νίκλα βρέθηκε από νωρίς να κυνηγά στο σκορ τον γαλλικό σύλλογο, ο οποίος όσο περνούσε η ώρα, ανέβαζε συνεχώς τη διαφορά. Από το πρώτο κιόλας ημίχρονο, οι φιλοξενούμενες είχαν «καθαρίσει» την υπόθεση νίκης, αφού πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά με 45-25. Μάλιστα, στο δεύτερο δεκάλεπτο, η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +31 (40-71), προτού οι «ερυθρόλευκες» παρουσιάσουν πιο ανταγωνιστικό πρόσωπο στην τέταρτη και τελευταία περίοδο για το τελικό σκορ.

Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας ηττήθηκαν κατά κράτος στον τομέα των ριμπάουντ (28 έναντι 35), «πληρώνοντας» ουσιαστικά τα χαμηλά ποσοστά ευστοχίας τους σε δίποντα (16/37, 43%) και τρίποντα (2/18, 11%), την ώρα όπου η Μπουρζ είχε 60% και 42% αντίστοιχα.

Πρώτη σκόρερ για την ελληνική ομάδα ήταν η Κίρα Λάμπερτ με 15 πόντους, με την Μέριλ Χέμπε να προσθέτει 14 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 25-45, 40-71, 53-88.