Έκαμψε την αντίσταση της Κηφισιάς και ξεκίνησε με νίκη τη φετινή Volley League ο Ολυμπιακός!

Παρότι αντιμετώπισαν μπόλικες δυσκολίες στα δύο πρώτα σετ της αναμέτρησης που διεξήχθη στο «Μελίνα Μερκούρη», οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν τις λύσεις και τελικά πανηγύρισαν τη νίκη με 3-0 (25-23, 25-22, 25-16), ξεκινώντας ιδανικά την προσπάθεια για την υπεράσπιση του τίτλου τους και στρέφοντας πλέον την προσοχή τους στο μεγάλο εκτός έδρας ντέρμπι τους με τον Παναθηναϊκό (2/11, 19:00), για τη 2η αγωνιστική.

Λίγες μέρες μετά την εξασφάλιση της πρόκρισής του στη φάση των ομίλων του CEV Champions League, ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 6-3, όμως η Κηφισιά έδειξε την ποιότητά της, αντιδρώντας και περνώντας μπροστά με 14-13. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και αφού πήραν εκ νέου το προβάδισμα (20-16), έκαναν και το 1-0 στα σετ (25-23).

Άκρως ανταγωνιστική και στο δεύτερο σετ η Κηφισιά, κράτησε για περισσότερη ώρα το προβάδισμα και βρέθηκε μπροστά με 13-10, αλλά οι νταμπλούχοι βρήκαν ξανά αντίδραση, ξεφεύγοντας με +3 (21-18) και φτάνοντας με δυσκολία στο 25-22, για το 2-0. Έχοντας βάλει πολύ δύσκολα στον Ολυμπιακό στα δύο πρώτα σετ, οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν κούραση στο τρίτο, με τον Ολυμπιακό να παίρνει προβάδισμα 10 πόντων (19-9), πριν κλείσει το ματς με 25-16.

Τα σετ: 25-23, 25-22, 25-16