Ξεκίνησε με... περίπατο τη φετινή Α1 πόλο ανδρών ο Ολυμπιακός!

Χωρίς να αντιμετωπίσουν την παραμικρή δυσκολία στην εντός έδρας αναμέτρησή του με τη Γλυφάδα, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν κυρίαρχοι καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, καταφέρνοντας τελικά να πανηγυρίσουν την άνετη νίκη με 23-5!

Οι Πειραιώτες μπήκαν αποφασισμένοι από τα πρώτα λεπτά του ματς, παίρνοντας προβάδισμα με 8-1 από το πρώτο οκτάλεπτο, ενώ οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την αγωνιστική τους εικόνα στη συνέχεια, μειώνοντας σε 11-4.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι νταμπλούχοι «πάτησαν ξανά γκάζι», ξεφεύγοντας με 16-5 και «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη, πριν σκοράρουν 7 αναπάντητα γκολ στο τελευταίο οκτάλεπτο, φτάνοντας τελικά με περίσσεια άνεση στο τελικό 23-5!

Έτσι, ο Ολυμπιακός πλέον στρέφει την προσοχή του στην εκτός έδρας αναμέτρησή του με την ισπανική Σαμπαντέλ (16/10, 19:15), για τη 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League

Τα οκτάλεπτα: 8-1, 3-3, 5-1, 7-0

Ολυμπιακός (Χρβόγε Κόλιανιν): Ζερδεβάς, Γκίλλας 3, Γενηδουνιάς 2, Δήμου 1, Γούβης 1, Ζάλανκι 1, Μπούσλιε 2, Αλαφραγκής 2, Κάκαρης 1, Νικολαΐδης 2, Παπαναστασίου 1, Τζωρτζάτος, Πούρος 4, Λυκούδης 3.

ΑΝΟ Γλυφάδας (Γιώργος Παπαδόπουλος): Κουρούβανης Δ., Τζελάτης, Καραμολέγκος Γ., Καραμολέγκος Ε., Μαυράκης 1, Σιαμάς, Βαλλιανάτος, Σαπουνάκης 1, Παπαγεωργίου, Ηλιόπουλος Α. 1, Μπομπός 2, Ιβανίσεβιτς, Ηλιόπουλος Ν., Αγριτέλης, Οικονόμου.