Με το... δεξί στη νέα αγωνιστική σεζόν της Α1 μπάσκετ Γυναικών μπήκε ο Ολυμπιακός, ο οποίος το απόγευμα του Σαββάτου (05/10) επικράτησε σχετικά δύσκολα του Αθηναϊκού με σκορ 84-71 στην αίθουσα 5 του ΣΕΦ, στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στο πρωτάθλημα!

Οι φιλοξενούμενες μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με 27-15 στο πρώτο δεκάλεπτο, κλείνοντας μάλιστα το πρώτο ημίχρονο στο +2 (41-43). Η ομάδα του Θανάση Νίκλα αντέδρασε στη συνέχεια και με την εκπληκτική Ραμόνα Μερίτ Χέμπε έφτασε στην ανατροπή και στο ροζ φύλλο αγώνα.

Η Αμερικανίδα φόργουορντ/σέντερ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 38 πόντους (14/16δ., 2/8τρ., 4/5β.), 4 ριμπάουντ και ισάριθμα κλεψίματα, με τις Κίρα Λάμπερτ (13π.) Ρεμπέκα Τόμπιν (12π.) και Ιβάνα Ράτζα (12π.) να ακολουθούν σε απόδοση.

Για τον Αθηναϊκό, ξεχώρισε η εξαιρετική Τζέσικα Σέπαρντ με 30 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 15-27, 41-43, 67-58, 84-71.