Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες στο «Mediolanum Forum» κόντρα στην προτελευταία της βαθμολογίας στην ιταλική Lega A, Νάπολι, η Ολίμπια Μιλάνο πήρε τη νίκη με 88-76 και παρέμεινε στο... κατόπι της πρωτοπόρου Βίρτους Μπολόνια!

Έχοντας για κορυφαίους τους Σιλντς και Φόιγκτμαν, οι οποίοι πέτυχαν από 17 πόντους, η ομάδα του Έτορε Μεσίνα πήρε διψήφιο προβάδισμα από την πρώτη περίοδο (22-10), με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν λύσεις επιθετικά και να μειώνουν στους 6 (30-24), λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Η Ολίμπια μπήκε... φορτσάτη στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου και με σερί 12-2 ανέβασε την υπέρ της διαφορά για πρώτη φορά στο +17 (54-37), φτάνοντας μέχρι και το +24 (67-43). Το μόνο που κατάφερε η Νάπολι ήταν να μειώσει στους 9 (77-68), αλλά οι γηπεδούχοι δεν έχασαν την ψυχραιμία τους, επικρατώντας τελικά με 88-76.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 44-35, 69-49, 88-76