Οι Νιού Γιόρκ Νικς «εκδικήθηκαν» τα ξημερώματα τους Μπρούκλιν Νετς στο ντέρμπι της πόλης με σκορ 115 – 96, στο ιστορικό «Madison Square Garden», με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τιμ Χαρνταγουέι Τζούνιορ.

Ο 26χρονος σούτινγκ γκαρντ «εκτέλεσε» τους Νετς με 25 πόντους, έχοντας 8/19 σουτ (42.1%), 3/8 τρίποντα (37.5%) και 6/7 βολές (85.7%). Επιπλέον, ενίσχυσε την στατιστική του με 5 ριμπάουντ και 8 ασίστ, στα 34 λεπτά συμμετοχής.

Άξιοι συμπαραστάτες των γηπεδούχων, ο Φρανκ Ντιλικινά με 16 πόντους (3/5 τριπ), 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, σε 31 λεπτά συμμετοχής και ο Ενές Καντέρ που σημείωσε νταμπλ νταμπλ, αφού κατέγραψε 15 πόντους και ριμπάουντ στα 26 λεπτά που αγωνίστηκε.

Ο Ρόντεϊ Χόλις – Τζέφερσον με 16 και ο Σπένσερ Ντινουίντι με 17 πόντους, ήταν από τους παίκτες που ξεχώρισαν από την πλευρά των φιλοξενούμενων.

Αυτή ήταν η τέταρτη φορά, όπου οι δύο ομάδες συναντιόνται στη σεζόν, καθώς είχαν προηγηθεί δύο κατά την διάρκεια της preseason. Τόσο στην κανονική όσο και στην preseason παρατηρείται ισορροπία μεταξύ των νικών, με τις δύο ομάδες να έχουν από μια νίκη.