Έχει σφυγμό ο ΟΦΗ! Οι Κρητικοί επικράτησαν στην Κρήτη 3-0 του Πήγασου Πολίχνης και μείωσε τη διαφορά από τον Άθλο Ορεστιάδας στους 4 βαθμούς συνεχίζοντας να ελπίζει για την παραμονή. Επίσημη «πρώτη» για τον Νίκο Αντωνιάδη στον πάγκο του ΟΦΗ, μετά και την απομάκρυνση του Κώστα Δεληκώστα!

Τον Αριστοτέλη Σκύδρας υποδέχονται οι Κρητικοί την επόμενη αγωνιστική, με τον Άθλο Ορεστιάδας στην Πολίχνη τίθεται αντιμέτωπος ο Πήγασος που δεν κινδυνεύει άμεσα με υποβιβασμό.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά και κατάφερε να πάρει μεγάλο προβάδισμα με το «καλημέρα» στο πρώτο σετ με 11-4. Ο Πήγασος μείωσε προσωρινά σε 11-8, όμως οι γηπεδούχοι συνέχισαν με το εξαιρετικό μπλοκ και κατέλαβαν το πρώτο σετ άνετα με 25-15.

Στο δεύτερο σετ ο ΟΦΗ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με τον Τζιουμάκα να είναι ο βασικός πρωταγωνιστής. Οι Κρητικοί πήραν και πάλι προβάδισμα πέντε πόντων 14-9 με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να αντιδρά μειώνοντας στους τέσσερις (15-11). Ωστόσο, η ομάδα του Νίκου Αντωνιάδη δεν επηρεάστηκε και με τρομερό ντεμαράζ έκανε το 2-0 στα σετ με 25-17.

Διαφορετική η εκκίνηση του τρίτου σετ με τον Πήγασο να μπαίνει δυνατά και να παίρνει για πρώτη φορά στο ματς το προβάδισμα. Ο ΟΦΗ έβγαλε ξανά αντίδραση ισοφαρίζοντας, τη στιγμή που ο Μιλής κρατούσε ζωντανή την ομάδα του Σδραυκάκη! Οι γηπεδούχοι δεν παράτησαν στιγμή το παιχνίδι, το οποίο πήρε τη μορφή ντέρμπι και μετά το 17-17 ξέφυγαν παίρνοντας τη νίκη με το 27-25.

Tα στατιστικά του ματς

ΟΦΗ(Νίκος Αντωνιάδης): Σικούκου 14π. (12/18επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 48%υπ., 10%αρ.), Αντάμι 3 (1/1επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Βαϊόπουλος 10 (5/7επ., 5 μπλοκ), Μπλούμπεργκς 7 (6/6επ., 1 μπλοκ), Αμπράο 9 (9/12επ., 85%υπ., 46%αρ.), Τζιουμάκας 19 (15/23επ., 4 άσσοι) / Τσαδήμας (λ. - 88%υπ., 12%αρ.), Μπαρντακτζιάν 3 (1/1επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Αραμπόπουλος.

Πήγασος Πολίχνης (Γιάννης Ορφανός): Μπαρέτο Πένα 3π. (3/8επ., 73%υπ., 33%αρ.), Μαυροβουνιώτης 9 (8/19επ., 54%υπ., 33%αρ.), Μίλης 10 (10/17επ.), Αρμενάκης 2 (1/4επ., 1 άσσος), Προύσαλης 1 (1 άσσος), Κανέλλος 5 (5/7επ.) / Μπουράκης (λ.- 62%υπ., 15%αρ.), Μπερκάντ, Πετσιάς, 1 (1 άσσος), Σακόγλου 1 (1/7επ.), Κεσεσίδης, Χήρας, Μπουράκης (λ. - 62%υπ., 15%αρ.).