Ο Φίλιππος Βέροιας νίκησε άνετα 3-0 σετ τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο για την ένατη αγωνιστική των πλέι άουτ της Volley League και πήρε και τυπικά την έβδομη θέση, αφήνοντας τους Κρητικούς στην όγδοη.

Τα δύο από τα τρία σετ ήταν «γεμάτα» και ο Φίλιππος επέβαλε σε άπαντα το ρυθμό του.

Ο Φίλιππος είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Στο πρώτο σετ, από το 8-8 έφτασε στο 10-8 με δύο μπλοκ, κράτησε το +2 μέχρι το 15-13 και πήρε διαφορά στο σκορ χάρη στην υπεροχή στην επίθεση.

Στο δεύτερο σετ, ο ΟΦΗ προηγήθηκε 7-6, αλλά ο Φίλιππος με σερί 3-0 έφτασε στο 9-7. Εκεί, είχαμε «ράλι» στο σκορ μέχρι το 17-17. Ο Φίλιππος με νέο σερί 3-0 προηγήθηκε 20-17 και κράτησε το προβάδισμα μέχρι και το 25-23.

Στο τρίτο σετ, με νέο σερί 3-0 ο Φίλιππος ξέφυγε 8-3 και αργότερα 19-13. Ο ΟΦΗ μείωσε 19-17 με σερί 4-0, αλλά δεν είχε συνέχεια και η ομάδα της Βέροιας εκμεταλλεύτηκε σερβίς και επίθεση.

Τα σετ: 19-25, 23-25, 20-25