Σε δεύτερη… μοίρα πέρασε στους Μάβερικς η βαριά ήττα (107-88) από τους Κλίπερς και ο λόγος ήταν ο Λούκα Ντόντσιτς.

Στην πρώτη περίοδο της αναμέτρησης, ο Σλοβένος γκαρντ χτύπησε στο αριστερό του χέρι, καθώς βρήκε το γόνατο του Τζέιμς Χάρντεν, στην προσπάθεια να κάνει το κλέψιμο. Μάλιστα, κατά τη διάρκεια του ημιχρόνου ο «Luka Magic» υποβλήθηκε σε ακτινογραφία, η οποία έδειξε ότι υπέστη κάταγμα στον αντίχειρα.

Στο μεταξύ, παρά τον τραυματισμό του ο Ντόντσιτς αγωνίστηκε κανονικά μέχρι το τέλος του ματς, πατώντας το παρκέ για συνολικά 38 λεπτά και έχοντας 30 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Πάντως, με την επιστροφή των Μάβερικς στο Ντάλας, ο Σλοβένος θα υποβληθεί σε νέες εξετάσεις, προκειμένου να διαπιστωθεί το μέγεθος της ζημιάς και αν θα χρειαστεί να λείψει από τα επόμενα ματς.