«Καθάρισε» την οικοδέσποινα Γαλλία και πήρε το χρυσό μετάλλιο στο χάντμπολ γυναικών η Νορβηγία!

Μετά από ένα πολύ αμφίρροπο πρώτο ημίχρονο, οι Νορβηγίδες «πάτησαν γκάζι» και έδειξαν την ανωτερότητά τους κόντρα στις γηπεδούχες, φτάνοντας τελικά στην άνετη νίκη με 29-21 και ανεβαίνοντας στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου για τρίτη φορά, μετά το Πεκίνο (2008) και το Λονδίνο (2012).

Πρώτη σκόρερ για τις θριαμβεύτριες η Ρέισταν με 8 γκολ, με τη Γαλλία να μπαίνει πιο δυνατά στον τελικό, παίρνοντας προβάδισμα με 4-1, όμως η Νορβηγία δεν άργησε να αντιδράσει, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να φτιάξει μεγάλη υπέρ της διαφορά.

Ωστόσο, στο ξεκίνημα του δεύτερου μισού, η Νορβηγία έφτιαξε σερί 6-2, ξεφεύγοντας με 21-15 και μην ξανακοιτάζοντας πίσω, προστατεύοντας το προβάδισμά της και πανηγυρίζοντας την άνετη νίκη!

Θυμίζουμε ότι το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο ομάδα της Δανίας, μετά τη νίκη της με 30-25 επί της Σουηδίας στον μικρό τελικό του τουρνουά.