Ο Οτ Τάνακ (Hyundai) κέρδισε το Ράλι Κεντρικής Ευρώπης, τον προτελευταίο γύρο του παγκόσμιου πρωταθλήματος WRC, και παραμένει στη διεκδίκηση του παγκόσμιου τίτλου απέναντι στον ομόσταβλό Τιέρι Νεβίλ, που τερμάτισε τρίτος αλλά χρειάζεται μόλις έξι βαθμούς για να είναι πρωταθλητής.

Ο Εσθονός νικητής του αγώνα έφτασε τους 196 βαθμούς, ενώ 222 έχει ο Βέλγος που έχει τον πρώτο λόγο για τον τίτλο εν όψει του τελευταίου αγώνα στην Ιαπωνία από τις 21 έως τις 24 Νοεμβρίου.

Ο οκτώ φορές Γάλλος παγκόσμιος πρωταθλητής Σεμπαστιάν Οζιέ (Toyota) αν και ήταν δεύτερος ως το πρωί της Κυριακής, υποχρεώθηκε να εγκαταλείψει στην προτελευταία ειδική μετά από έξοδο από το δρόμο. Έτσι τέθηκε οριστικά εκτός διεκδίκησης του τίτλου, καθώς υποχώρησε στην τέταρτη θέση, πίσω και από τον Βρετανό ομόσταυλό του στην Toyota Έλφιν Έβανς.