Σαρωτικός Παναθηναϊκός στη Γαλλία! Η ομάδα βόλεϊ γυναικών ήταν εξαιρετική απέναντι στην Ναντ την οποία και νίκησε 3-1 σετ και σε συνδυασμό με το ίδιο σκορ του πρώτου ματς πήρε την πρόκριση στους «16» του Challenge Cup όπου θα αντιμετωπίσει την ιταλική Κιέρι η οποία θεωρείται το φαβορί της διοργάνωσης.

Οι παίκτριες του Γιάννη Καλμαζίδη, ήταν συγκλονιστικές καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και χωρίς να αφήσουν περιθώρια στις πρωτοπόρες του γαλλικού πρωταθλήματος κατάφεραν να επικρατήσουν κατά κράτος απέναντι στις Γαλλίδες.

Στο πρώτο σετ, ο Παναθηναϊκός απέδειξε ότι δεν είχε διάθεση για... παιχνίδια παίρνοντας γρήγορο προβάδισμα τεσσάρων πόντων καταρρακώνοντας ουσιαστικά την ψυχολογία των γηπεδούχων. Η συνέχεια ήταν καταιγιστική για το σύνολο του Γιάννη Καλμαζίδη καθώς η διαφορά «άνοιξε» στους 10 πόντους με το σετ να ολοκληρώνεται στο 25-16.

Το δεύτερο σετ, έκρινε και την πρόκριση στην επόμενη φάση με τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει στο ίδιο τέμπο και να προηγείται με 11-6 χωρίς να χάσει καθόλου το προβάδισμα. Οι γηπεδούχες, έφτασαν το σκορ στο -1 ωστόσο οι «πράσινες» άνοιξαν και πάλι τη διαφορά στο +8 παίρνοντας το σετ με 25-18.

Η Ναντ ήταν εκείνη που μπήκε καλύτερα στο τάραφλεξ για το τρίτο σετ καταφέρνοντας να γυρίσει το μειονέκτημα των τεσσάρων πόντων ισοφαρίζοντας στα μέσα του σε 16-16. Στην συνέχεια το ματς ήρθε στα μέτρα των γηπεδούχων οι οποίες εν τέλει το σετ με 25-23.

Οι φιλοξενούμενες αντιμετώπισαν αρκετές δυσκολίες στο τέταρτο σετ, καθώς οι παίκτριες της Ναντ, προέβαλαν και πάλι αντίσταση ισοφαρίζοντας σε 7-7. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός ανέκτησε την ψυχολογία του και έφυγε ξανά στο +3 με σκορ 15-12. Ωστόσο, μέχρι το τέλος το προβάδισμα δεν άλλαξε χέρια και οι «πράσινες» έφτασαν στο 3-1 μετά και το 25-19 που σφράγισε την πρόκριση

Τα σετ: 16-25, 18-25, 25-23, 25-19 σε 115'

Ναντ (Σιρίλ Βαταναρά): Κιν 9 (7/13 επ., 2 μπλοκ), Τασίρο, Γιάσπερ 3 (2/13 επ., 1 μπλοκ, 63% υπ. - 38% άριστες), Γομάνς 1 (1/11 επ., 36% υπ. - 21% άριστες), Μιμς 17 (13/52 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Σαμαντάν 11 (6/12 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Ρακοτοζαφί (λ, 49% υπ. - 29% άριστες), Λε Ρου (λ), Ρεσπό 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Ραταχιρί 6 (5/18 επ., 1 άσσος, 53% υπ. - 40% άριστες), Βίντερ 3 (0/6 επ., 3 μπλοκ), Στούμλερ 11 (11/23 επ., 40% υπ. - 20% άριστες).

Παναθηναϊκός (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 9 (5/15 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ανάε 15 (14/37 επ., 1 μπλοκ, 48% υπ. - 27% άριστες), Γκρότους 8 (8/13 επ., 25% υπ. - 0% άριστες), Παπαφωτίου 2 (2 άσσοι), Ανθούλη 16 (12/34 επ., 4 μπλοκ), Μέντιτς 13 (8/12 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 30% υπ. 30% άριστες), Μεταξά, Μερκούρη, Νικολογιάννη 6 (6/14 επ., 35% υπ. - 18% άριστες).