Θριαμβεύτρια στο ντέρμπι με την Άντερλεχτ η Μπριζ του Τζόλη!

Με τον Έλληνα επιθετικό να σερβίρε την ασίστ για το προβάδισμα της ομάδας του και να έχει ακυρωθέν γκολ στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η Μπριζ πανηγύρισε την εντός έδρας νίκη με 2-1 και μείωσε στους 4 βαθμούς τη διαφορά της από την πρωτοπόρο Γκενκ, η οποία έχει δώσει ένα παιχνίδι λιγότερο.

Η Μπριζ άνοιξε το σκορ στο 8ο κιόλας λεπτό του ματς, με τον Τζόλη να κλέβει την μπάλα από αμυντικό των φιλοξενούμενων και να δίνει ασίστ πάρε-βάλε στον Βερμάντ, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να «γράψει» το 1-0 από κοντά.

Στο 49' ο Τζόλης σκόραρε με κοντινή προβολή, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε μετά από εισήγηση των VAR για οφσάιντ, ενώ η ομάδα του διπλασίασε τελικά τα τέρματά της στο 76', με γκολ του Ταϊμπί. Το μόνο που κατάφερε η Άντερλεχτ, η οποία έμεινε στο -8 από την κορυφή, ήταν να μειώσει για το τελικό 2-1 με γκολ του Σίμιτς στο 88'.