Έβγαλε αντίδραση η Ρεν και... ξενέρωσε την Μπρεστ. Παρότι βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αποφύγουν την τρίτη σερί τους ήττα χάρη σε γκολ που βρήκαν λίγο πριν το φινάλε του αγώνα (1-1).

Οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία με αυτόν τον τρόπο να ανέβουν στην πρώτη εξάδα, ενώ οι φιλοξενούμενοι παρά τον βαθμό συνεχίζουν να απογοητεύουν, αφού αγνοούν τη νίκη στις τέσσερις πιο πρόσφατες αναμετρήσεις τους.

Η Μπρεστ ήταν καθόλα ανώτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, έχοντας μια μεγάλη φάση για να προηγηθεί στο 41ο λεπτό με τον Καμαρά, ο οποίος είδε το τελείωμά του να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι.

Τελικά η λύση δόθηκε από την άσπρη βούλα, απ' όπου ο Ντελ Καστίγιο στο 54ο λεπτό νίκησε τον Μανταντά για να γράψει το 1-0 και να αποδώσει δικαιοσύνη.

Ωστόσο, η Ρεν βρήκε στο φινάλε της αναμέτρησης το γκολ, παρότι όλα έδειχναν ότι θα έφευγαν με άδεια χέρια από την έδρα της Μπρεστ. Ήταν το 87ο λεπτό, με τον Καλιμουεντό να σεντράρει και ο Ζότα με άψογο τελείωμα πάγωσε τις εξέδρες, γράφοντας το 1-1 που έμεινε στα εναπομείναντα λεπτά.