Η νέα έκδοση της Μπράιτον φανέρωσε και το αγωνιστικό πρόσωπο που μπορεί ν’ αντιδρά και να κάνει ανατροπή μέσα σε ελάχιστα λεπτά όταν βρεθεί με την πλάτη στον τοίχο. Ωστόσο, παράλληλα, έδειξε πως όταν παίζεις τη γραμμή της άμυνας κοντά στη μεσαία γραμμή, ανά πάσα στιγμή διατρέχεις κίνδυνο.

Κάπως έτσι διαμορφώθηκε το 2-2 της αναμέτρησης της Κυριακής στο «Amex». Στο 12ο λεπτό ο Μπαλέμπα ανέτρεψε τον Χάντσον – Οντόι και ο Γουντ από την άσπρη βούλα έκανε το 1-0 για τη Φόρεστ, η οποία πήγε στην ανάπαυλα με… εις βάρος της σκορ!

Στο 42’ ο Χίνσελγουντ με κεφαλιά και στο 45’ ο Ντάνι Γουέλμπεκ σκοράροντας για πρώτη φορά στην καριέρα του με απευθείας εκτέλεση φάουλ, έκαναν την προσωρινή ανατροπή. Οι «γλάροι» έδειχναν να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης στο δεύτερο μέρος, αλλά η ομάδα του Νούνο Σάντο βρήκε το κενό στα στόπερ και «τιμώρησε» την άμυνα των γηπεδούχων που έπαιζε πολύ ψηλά. Ο Ζότα Σίλβα έφυγε στο χώρο και έστρωσε στον Σόσα για το 2-2.

Η Μπράιτον «μπλόκαρε» και αδυνατούσε ν’ αντιδράσει μετά την ισοφάριση, ενώ στο 83’ πρώτα αποβλήθηκε για τους φιλοξενούμενους ο Γκιμπς – Γουάιτ για σκληρό μαρκάρισμα κι αμέσως μετά είδαν κόκκινη οι δύο προπονητές για διαμαρτυρία.