Ισοπέδωσε την Μπόχουμ η Μπάγερν Μονάχου!

Η ομάδα του Κομπανί είχε πολύ άνετο απόγευμα στο «Vonovia Ruhrstadion», επικρατώντας 5-0 των γηπεδούχων για την 8η αγωνιστική της Bundesliga και ξέσπασε για το πρόσφατο 4-1 από την Μπαρτσελόνα στο Champions League. Με αποτέλεσμα να διατηρηθεί στην κορυφή του πρωταθλήματος παρέα με τη Λειψία.

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν από νωρίς τις προθέσεις τους και από τα μέσα του ημιχρόνου βρέθηκαν με μαξιλαράκι δύο γκολ. Στο 16' άνοιξε το σκορ ο Ολίσε με εκτέλεση φάουλ. Δέκα λεπτά μετά ο Μουσιάλα σκόραρε με κεφαλιά, ενώ στο 57' έγινε δημιουργός από εκτελεστής. Αφού σέρβιρε για τον Κέιν, ο οποίος εκτέλεσε τον αντίπαλο γκολκίπερ.

Η Μπάγερν συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με τα τέρματα από Σανέ (65') και Κόμαν (71') έκανε το 5-0. Από εκεί και μετά έκοψε ταχύτητα, κρατώντας δυνάμεις ενόψει των επόμενων υποχρεώσεων.

Λίγο αργότερα, η Άιντραχτ Φρανκφούρτης κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας στο Βερολίνο στην έδρα της Ουνιόν (1-1), μολονότι αγωνίστηκε από το 77ο λεπτό με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Τεάτ.

Προηγήθηκε με τον Γκέτσε στο 14ο λεπτό και κρατούσε τη νίκη έως τις καθυστερήσεις, αλλά στο δεύτερο λεπτό η Ουνιόν ισοφάρισε με το γκολ του Σάρκε.