Προελαύνει η Μπιλμπάο! Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε ζορίστηκε, αλλά κατάφερε να πάρει την τρίτη διαδοχική νίκη της, επικρατώντας 3-1 της Θέλτα.

Το παιχνίδι είχε ξέφρενο ρυθμό, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν γκολ στην πρώτη τους τελική με τον Γκουρουθέτα στο 4ο λεπτό. Ωστόσο, το προβάδισμά τους κράτησε για ένα εικοσάλεπτο, αφού η Θέλτα του βασικού Τάσου Δουβίκα κατάφερε να κερδίσει πέναλτι. Ο Άσπας το μετέτρεψε σε γκολ για το 1-1, ενώ ο αρχηγός των «γαλιθιάνων» βρήκε εκ νέου δίχτυα στο 37’ με το τέρμα του να ακυρώνεται για οφσάιντ. Στα… καπάκια, ο Γκουρουθέτα κατάφερε να σκοράρει για δεύτερη φορά και να δώσει εκ νέου προβάδισμα στην Μπιλμπάο.

Ο Τζαλό στο 80ο λεπτό της αναμέτρησης διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα και έδιωξε το άγχος πάνω από τους ώμους των γηπεδούχων, οι οποίοι έφτασαν τους 13 βαθμούς, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους στους 8.

Νωρίτερα, Χετάφε και Λεγανές έμειναν στο 1-1 και στα χαμηλά της βαθμολογίας, έχοντας 4 και 6 βαθμούς αντίστοιχα. Όλα τα λεφτά στον αγώνα ήταν το τελευταίο τέταρτο, με τους φιλοξενούμενους να παιρνουν προβάδισμα στο 76’ με τον Σάενθ, αλλά ο Μπόρχα Μαγιοράλ με πέναλτι στο 83’ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.