Ακόμα σκοράρει κόντρα στη Ρίο Αβε η Μπενφίκα. Οι «αετοί» σάρωσαν 5-0 την αντίπαλο τους στο «Ντα Λουζ» για την ένατη αγωνιστική της Primeira Liga και μείωσαν διαφορά τους στο -8 από την πρωτοπόρο, Σπόρτινγκ, κι ελπίζουν για το -5, έχοντας ένα ματς λιγότερο, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους στο +2 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι παίκτες του Μπρούνο Λαζ έφτασαν στο 3-0 στο πρώτο ημίχρονο με το χατ τρικ του Ακτούρκογλου στο 12΄, στο 16΄και στο 45’+2’. Στο δεύτερο ημίχρονο, έβαλαν το «κερασάκι στην τούρτα» οι Σέλντερουπ στο 79’ κι Αμπντουνί στο 81’.

Παρέμεινε στο -2 από την πρώτη τετράδα η Μπράγκα μετά το 2-0 επί της ουραγού Φαρένσε στο «Μουνισιπάλ», αφού την άφησε στο -1 από την τέταρτη Σάντα Κλάρα και τους φιλοξενούμενους σε πολύ δύσκολη θέση.

Σκόρερ των «αρσεναλίστας» ήταν οι Τσέρμπι στο 41’ κι Ελ Ουαζανί στο 70’.

«Κόλλησε» στην έδρα της εκ των ουραγών Εστρέλα Αμαδόρα η Γκιμαράες, αφού ήρθε ισόπαλη 2-2 κι έμενε στο -3 από την πρώτη τετράδα.