Συνέχεια στην εξαιρετική της «διαβολοβδομάδα» στην Ευρωλίγκα έδωσε το απόγευμα της Κυριακής (10/12) η Μπασκόνια, η οποία έστω και δύσκολα στο φινάλε κατάφερε να λυγίσει την Τενερίφη στο «Fernando Buesa Arena» με το χορταστικό 104-100 για τη 13η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, οι Βάσκοι προηγήθηκαν μέχρι και με +18 (69-51) στις αρχές της τρίτης περιόδου. Παρ' όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεσή τους στη συνέχεια μειώνοντας τη διαφορά στο καλάθι, με τους γηπεδούχους να αντέχουν στο φινάλε και να παίρνουν την έβδομη νίκη τους στη σεζόν.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μαρίνκοβιτς με 25 πόντους, με τους Χάουαρντ και Μονέκε να ακολουθούν με 22 πόντους ο κάθε ένας. Όσον αφορά τον Νίκο Ρογκαβόπουλο, ο Έλληνας φόργουορντ ολοκλήρωσε το ματς με 7 πόντους και 3 ριμπάουντ σε 11 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 56-44, 78-73, 104-100.