Απίθανη Μάλαγα, έκανε την έκπληξη με το... καλησπέρα του Final-8 για το Κύπελλο Ισπανίας αποκλείοντας στην παράταση (89-87, 76-76 καν. διάρκεια) την κάτοχο του τροπαίου Μπαρτσελόνα!

Οι θριαμβευτές επέστρεψαν από διψήφια διαφορά στην τελευταία περίοδο και οδήγησαν το ματς στην παράταση, όπου έδειξαν τεράστια αποθέματα ενέργειας και πάθους, πανηγυρίζοντας τελικά μια μεγάλη πρόκριση!

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Μπριθουέλα (27π.) και Πέρι (22π, 4 ριμπ, 4 ασιστ), ενώ για την Μπαρτσελόνα ξεχώρισαν Μίροτιτς (15π, 9 ριμπ.) και Λαπροβίτολα (12π.).

Αμφίρροπη από το ξεκίνημά της η αναμέτρηση, με την Μπαρτσελόνα να παίρνει προβάδισμα με 10-6, αλλά και τη Μάλαγα να επιστρέφει και να περνάει μπροστά με 15-14 χάρη σε τρίποντο του Μπριθουέλα. Μετά από συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα, οι «μπλαουγκράνα» έκλεισαν την πρώτη περίοδο με μπροστά με 21-20 με τρίποντο του Γιακουμπάιτις στη λήξη.

Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους πάτησε το γκάζι στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου και με σερί 13-1 πέρασε μπροστά με 34-21, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα 7 πόντων (41-34). Η Μπάρτσα διατήρησε διψήφιο προβάδισμα (53-43), πριν η Μάλαγα μειώσει στο 55-50 της τρίτης περιόδου.

Η ομάδα του Ιμπόν Ναβάρο κατάφερε να κάνει μια μεγάλη ανατροπή στην τέταρτη περίοδο, με την Μπάρτσα να βρίσκεται μπροστά με 67-57 πέντε λεπτά πριν το τέλος, αλλά να κολλάει στην επίθεση και να επιτρέπει στην αντίπαλό της σερί 19-9, για το τελικό 76-76. Στην παράταση, η Μάλαγα εκμεταλλεύτηκε το μομέντουμ που είχε αποκτήσει, πανηγυρίζοντας τη μεγάλη νίκη με 89-86.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 41-34, 55-50, 87-89