Τα βρήκε σκούρα αλλά συνέχισε με νίκη στην ACB η Μπαρτσελόνα!

Οι «μπλαουγκράνα» ζορίστηκαν κόντρα στη Γρανάδα, όμως τελικά κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο με σκορ 80-69, ανεβαίνοντας στο 9-3 και συνεχίζοντας την... καταδίωξη της πρωτοπόρου Ρεάλ!

Η «σκληροτράχηλη» Γρανάδα ήταν πολύ ανταγωνιστική με αποτέλεσμα το ματς να είναι ισόπαλο στο τέλος της τρίτης περιόδου. Παρόλα αυτά, με ένα ξέσπασμα στο τέταρτο δεκάλεπτο (26-15), η Μπαρτσελόνα έλεγξε την αναμέτρηση και τελικά πήρε τη δύσκολη νίκη.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Ρόκας Γιοκουμπάιτις, που πρόλαβε να σκοράρει 20 πόντους και να μαζέψει 5 ριμπάουντ σε 25 λεπτά συμμετοχής. 13 πόντους μέτρησε ο Γιαν Βέσελι και άλλους 11 πρόσθεσε ο Γουίλι Ερνανγκόμεθ. Πλέον, η Μπαρτσελόνα στρέφεται στη «διαβολοβδομάδα» της Euroleague, με ματς κόντρα σε Βίρτους (6/12) και Φενέρ (8/12).

Τα δεκάλεπτα: 11-15, 35-31, 54-54, 80-69.

Την «γκέλα» δεν απέφυγε η Βαλένθια, η οποία υποτάχθηκε εντός έδρας στην απίθανη Μπιλμπάο, με σκορ 85-79. Με αυτόν τον τρόπο, η ομάδα του Άλεξ Μουμπρού έχασε την... επαφή της με την κορυφή, πέφτοντας στο 8-4. Οι φιλοξενούμενοι, από την άλλη, πήραν σπουδαίο ροζ φύλλο και ανέβηκαν στο 5-7.

Όπως και η άλλη αναμέτρηση, έτσι και το ματς στη Βαλένθια ήταν μεγάλο ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του. Όλα κρίθηκαν στην τέταρτη περίοδο, και συγκεκριμένα όταν οι φιλοξενούμενοι μετέτρεψαν το 73-75 σε 73-83 με ένα 8-0 σερί στο τελευταίο τρίλεπτο.

Κορυφαίος των νικητών με 23 πόντους ήταν ο Μέλβιν Πάντζαρ, ενώ 16 πρόσθεσε ο Σάσα Κιλέγια-Τζόουνς και 14 ο Τάις Ντε Ρίντερ. 10 λεπτά αγωνίστηκε ο Γιώργος Τσαλμπούρης, που δεν κατάφερε να σκοράρει. Από τη Βαλένθια, που στρέφεται τώρα στα ματς με Ερυθρό Αστέρα (6/12) και Βιλερμπάν (8/12) για την Ευρωλίγκα.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 39-43, 59-60, 79-85.