Λύγισε την πρωτοπόρο και μέχρι τώρα αήττητη Σολέ και πλησίασε την κορυφή του γαλλικού πρωταθλήματος η Μονακό!

Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς δυσκολεύτηκε πάρα πολύ στο «Salle Gaston Medecin» από την πρωτοπόρο της LNB, φτάνοντας ακόμα και στο -14 στη δεύτερη περίοδο. Εντούτοις, χάρη σε ένα απίθανο τέταρτο δεκάλεπτο, εκεί όπου το επιμέρους σκορ ήταν 30-8 υπέρ των Μονεγάσκων, οι γηπεδούχοι έφεραν τούμπα το ματς και πήραν τη νίκη με σκορ 89-72!

Με το αποτέλεσμα αυτό, η ομάδα του Πριγκιπάτου βελτίωσε το ρεκόρ της στο πρωτάθλημα στο 3-2, ρίχνοντας τη Σολέ στο 3-1!

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Τζόρνταν Λόιντ, ο οποίος στο πρώτο του παιχνίδι στο γαλλικό πρωτάθλημα μετά την επιστροφή του από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, μέτρησε 24 πόντους και 5 ριμπάουντ με 4 εύστοχα τρίποντα! Μπράουν και Στραζέλ πρόσθεσαν από 15 και 13 πόντους αντίστοιχα, ενώ, όσον αφορά τον Γιώργο Παπαγιάννη, ολοκλήρωσε το ματς με 3 πόντους και 1 ριμπάουντ σε 14:54 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 37-45, 59-64, 87-72.