Συνεχίζει ακάθεκτη στην κορυφή του γαλλικού πρωταθλήματος η Μονακό!

Λίγες μέρες μετά τη νίκη της κόντρα στον Ολυμπιακό για την 11η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, η ομάδα του Πριγκιπάτου πανηγύρισε την άνετη εντός έδρας νίκη με 84-62 επί της Παρί, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 13-1 και συνεχίζοντας με την ψυχολογία στα ύψη ενόψει των εκτός έδρας αναμετρήσεών της με Παρτίζαν και Ζαλγκίρις.

Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς μπήκε... φορτσάτη από την πρώτη περίοδο, παίρνοντας από νωρίς διψήφιο προβάδισμα με 18-7, ενώ η υπέρ της διαφορά έφτασε μέχρι και το +18 (41-23), κατά τη διάρκεια του δευτέρου δεκαλέπτου.

Η Παρί έβγαλε αντίδραση με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, μειώνοντας σε 54-47, όμως η Μονακό δεν... πτοήθηκε και επικράτησε με επί μέρους σκορ 19-11 στην τέταρτη και καθοριστική περίοδο, παίρνοντας τελικά τη νίκη με 84-62.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ξανά ο Μάικ Τζέιμς, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 22 πόντους, ενώ είχε άξιους συμπαραστάτες του Οκόμπο (15π) και Μπλόσομγκεϊμ (14π, 6 ριμπ). Από την άλλη, για την Παρί μοναδικό διψήφιος ήταν ο Σορτς, ο οποίος πέτυχε 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-9, 44-34, 65-51, 84-62