Oλοταχώς προς το πρώτο της πρωτάθλημα η Μονακό!

Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς νίκησε δύσκολα τη Μετροπολιτάν με σκορ 95-88, έκανε το 2-0 στη μεταξύ τους σειρά και χρειάζεται πλέον μόνο ένα ροζ φύλλο ακόμα για να φτάσει στον τίτλο!

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά και έκαναν φοβερή πρώτη περίοδο (15-26), δείχνοντας ικανοί να κάνουν «διπλό» και να βάλουν «φωτιά» στους τελικούς. Οι Μονεγάσκοι όμως αντέδρασαν από το δεύτερο δεκάλεπτο, πήραν το προβάδισμα, και εν τέλει καθάρισαν τη νίκη στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Kορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τζόρνταν Λόιντ, που είχε 23 πόντους με 9/13 εντός πεδιάς και 2/4 τρίποντα. 11 πόντους πρόσθεσαν οι Ματιέ Στραζέλ και Έλι Οκόμπο, ενώ με 10 ολοκλήρωσε το ματς ο Τζον Μπράουν. Από τους φιλοξενούμενους, το wonderkid Βίκτορ Γουεμπανιάμα έκανε εξαιρετική εμφάνιση με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, όμως δεν έφτασε στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 50-49, 73-71, 95-88