Η Ρίο Αβε νίκησε τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας 3-1 εντός έδρας, στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής της Superliga και της στέρησε την ευκαιρία να εδραιωθεί στην κορυφή της βαθμολογίας, από την οποία μπορεί να «πέσει» τη Δευτέρα μετά το Μπενφίκα-Μπράγκα, από τις οποίες υπερτερεί κατά δύο βαθμούς τώρα και, αν νικούσε, θα κρατούσε στη χειρότερη τη συγκεκριμένη διαφορά.

Αντίθετα, οι γηπεδούχοι «έπιασαν» την προνομιούχο πεντάδα και θυμίζουν ξανά την ομάδα των δύο τελευταίων χρόνων.

Τα «λιοντάρια» μπήκαν χαλαρά και αψήφιστα και βρέθηκαν να χάνουν στο πρώτο ημίχρονο από τέρματα των Μοντέιρο, Γουέδες και Ντίας.
Στο δεύτερο ημίχρονο, αντέδρασαν, όμως το γκολ του Ντοστ στο 82’ δε θα τους έφτανε ποτέ για την «ανατροπή».

Η σύνθεση της Σπόρτινγκ: Ρουί Πατρίσιο, Σκελότο, Κοάτες, Ρούμπεν Σεμέδο, Μπρούνο Θέσαρ, Ουίλιαμ Καρβάλιο, Ζέλσον Μάρτινς, Αντριέν Σίλβα, Κάμπελ (46' Μπράιαν Ρουίζ), Αλαν Ρουίζ (46' Ντοστ), Αντρέ (73' Μάρκοβιτς)