Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Μίλωνα 3-0 σετ τη Νέα Σμύρνη για τη δεύτερη αγωνιστική της δεύτερης φάσης της Volley League και βρέθηκε στο -2 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό και στο -1 από τον δεύτερο ΠΑΟΚ στην ειδική βαθμολογία, κάνοντας ακόμα περισσότερο «θρίλερ» την προσπάθεια κατάκτησης του τίτλου.

Πρωταγωνιστές του Ολυμπιακού ήταν ο Παγιένκ και ο Τέπαν που ήταν ανίκητοι στο φιλέ στο φινάλε και των τριών σετ. Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν και πάλι την ερχόμενη Τετάρτη για το Κύπελλο στου Ρέντη.

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός, χάρη στα λάθη των γηπεδούχων, προηγήθηκε 10-6. Ο Μίλωνας ισοφάρισε 19-19 με τον Χανδρινό, ο Μιχαήλοβιτς και ο Παγιένκ έκαναν το 21-19, ο Ολυμπιακός διατήρησε το +2 και με δύο πόντους του Τέπαν έκανε το 25-23.

Στο δεύτερο σετ, με σερί 4-0 από Παγιένκ, Πέριτς, Τεπάν ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 13-9 και διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος, μέχρι ο Τέπαν με δύο πόντους να κάνει το 25-22.

Στο τρίτο σετ, ο Μίλωνας προηγήθηκε 11-10, αλλά με σερί 3-0 από το μπλοκ ο Ολυμπιακός προσπέρασε 13-11, διατήρησε το προβάδισμα και ο Παγιένκ έκανε το 25-23.