Ο Παναθηναϊκός νίκησε την ΑΕΚ με 3-2 σετ στο κλειστό της Κυψέλης στο μεγάλο ντέρμπι των «16» του Κυπέλλου Ελλάδος βόλεϊ των γυναικών και προκρίθηκε με «ανατροπή» στα προημιτελικά της διοργάνωσης, περιμένοντας την κλήρωση της οκτάδας, ελπίζοντας και για κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο της Α1, διοργάνωση στην οποία θα δώσει μεγαλύτερη βαρύτητα πλέον η «Ένωση».

Όλα τα σετ, πλην του τέταρτου, ήταν δραματικά και κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Η ΑΕΚ έδειξε τρομερή ψυχραιμία στο φινάλε των δύο πρώτων σετ, τα οποία κατέκτησε με πανομοιότυπο τρόπο και έκανε το 0-2.

Το πρώτο κομβικό σημείο του αγώνα ήταν το φινάλε του τρίτου σετ, όπου το 22-21 υπέρ του ΠΑΟ έγινε 22-23 για την ΑΕΚ, με τις «πράσινες» να φτάνουν σε σετ μπολ, αλλά η ΑΕΚ είχε δύο κόντρα επιθέσεις για να τελειώσει το ματς, αφού ο Παναθηναϊκός έβγαλε άμυνες και έφτασε στο 28-26.

Οι γηπεδούχες στο τέταρτο σετ μετέτρεψαν το 4-4 σε 9-4 και ισοφάρισαν εύκολα, όμως στο τάι μπρέικ η ΑΕΚ πήρε από την αρχή το προβάδισμα με +3 και +5. Η Χαρά Παπαδοπούλου από το σερβίς δημιούργησε πολλά προβλήματα στην υποδοχή της «Ένωσης». Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο ματς μπολ και στο 14-13, οι διαιτητές έδειξαν ότι η μπάλα κατέληξε άουτ μετά το πλασέ της Γιακουμή.

Γιώργος Ρούσης: «Όποιο κι αν είναι το σκορ, πρέπει να παλεύεις. Εμείς παλεύαμε σήμερα με τους εαυτούς μας απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα, όπως η ΑΕΚ. Συνήλθαμε και πήραμε μια μεγάλη πρόκριση. Το σημερινό παιχνίδι δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική διαφορά των δύο ομάδων, αλλά πρέπει να "χτίσουμε" πάνω σε αυτή την πρόκριση και να ξαναβρούμε τη χαμένη αυτοπεποίθησή μας».

Μανώλης Ρουμελιώτης: «Αν πω αυτά που πρέπει να πω, θα με καλέσουν σε απολογία, αφού οι πρωταγωνιστές του αγώνα σήμερα ήταν άλλοι, δυστυχώς. Η ομάδα μας παίζει στα όρια της και κάνει ότι καλύτερο μπορεί, παλεύοντας σε όλα τα παιχνίδια. Φτάσαμε πολύ κοντά στο πάρουμε την πρόκριση, είχαμε ευκαιρίες για να νικήσουμε και με 3-0, αλλά και στο πέμπτο σετ είχαμε μεγάλη διαφορά, ωστόσο με παιδαριώδη λάθη τη χάσαμε και μετά έβαλαν το χεράκι τους άλλοι. Συνεχίζουμε, όμως και δεν σταματάμε την προσπάθεια».

Τα σετ: 23-25, 22-25, 28-26, 25-15, 15-13

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 13 (8/21 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Καββαδία 13 (8/18 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Μερτέκη 18 (14/47 επ., 2 άσοι, 2 μπλο, 31% υπ. – 22% άριστες), Βίλκου 9 (5/30 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Τσίμα 32 (26/57 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ, 47% υπ. – 27% άριστες), Πατσέκο 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Ρόγκα –λ (52% υπ. – 31% άριστες) / Γιαννακοπούλου, Τσατσούρι, Παπαδοπούλου, Μεταξά

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Νικούλη 6 (3/6 επ., 3 μπλοκ), Κουνάδη 1 (1 μπλοκ), Ιβάνοβα 17 (13/44 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 62% υπ. – 58% άριστες), Γιακουμή 15 (10/21 επ., 5 μπλοκ), Κατσαντώνη 24 (20/50 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Αργυροπούλου 24 (22/54 επ., 2 μπλοκ, 51% υπ. – 46% άριστες), Κακουράτου –λ (44% υπ. – 28% άριστες) /Φάκη 1 (1/3 επ.), Πατέλη, Τοντάι 1 (1/2 επ.)