Μετά την άνετη νίκη επί της Γαλλίας, η Αυστραλία έδειξε τα δόντια της ΚΑΙ κόντρα στη Σερβία, την οποία νίκησε με 95-80 κάνοντας το 2/2 στον πρώτο όμιλο του ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ. Ο Ματ Ντελαβεντόβα έκανε σπουδαίο ματς για τους νικητές με 23 πόντους και 13 ασίστ, ενώ 26 πόντους πρόσθεσε ο Πάτι Μιλς και εξαιρετική δουλειά έκαναν οι δύο ψηλοί, Μπόγκουτ και Μπέινς. Ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα είχε 25 πόντους αλλά με πολλά προβλήματα στην άμυνα για τους ηττημένους.

Η Αυστραλία μπήκε φουριόζα και ξέφυγε με οκτώ (13-21) και παρότι οι «πλάβι» ισορρόπησαν η διαφορά επανήλθε στα ίδια επίπεδα (30-37) λίγο πριν το ημίχρονο. Ένα ξέσπασμα με πρωταγωνιστές τους Ραντούλιτσα και Τεόντοσιτς αρκούσε για να πάει η Σερβία με 43-40 στα αποδυτήρια. Ο Ντελαβεντόβα κράτησε όρθια την ομάδα του στο τρίτο δεκάλεπτο (63-62) και στο τέταρτο ήταν ξανά πρωταγωνιστής μαζί με τον Μπέινς. Τα μακρινά σουτ από Ινγκλς και Μπέινς «καθάρισαν» το ματς για την Αυστραλία που ξέφυγε με εννιά στο τελευταίο δίλεπτο (80-89).

Δεκάλεπτα: 23-26, 43-40, 63-62, 80-95.

Σερβία: Τεόντοσιτς 17, Μπογκντάνοβιτς 12, Μάρκοβιτς, Κάλινιτς, Νέντοβιτς 9, Μπίρτσεβιτς 5, Ραντούλιτσα 25, Γιόκιτς 7, Στίματς, Γιόβιτς 1, Μάτσβαν 4.

Αυστραλία: Μιλς 26, Μπόγκουτ 9 (12 ριμπ., 6 ασίστ, 3 τάπες), Ινγκλς 10 (5 ασίστ), Ντελαβεντόβα 23 (13 ασίστ), Μπρέκχοφ 4, Μπέρστοου 2, Λις 2, Μπέινς 10 (7 ριμπ.), Άντερσεν 9.