Έκανε τα εύκολα δύσκολα και άφησε βαθμό στο Μαρκόπουλο ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινες» προηγήθηκαν 2-0 σετ με άνεση, όμως ισοφαρίστηκαν και πανηγύρισαν, τελικά, τη νίκη με 3-2 σετ σε ένα αγωνιώδες πέμπτο σετ.

Πρώτη σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν η Ανθούλη με 27 πόντους και ακολούθησαν Ανάε με 17 και Γκρόθες με 15.

Για το Μαρκόπουλο κορυφαία ήταν η Φιτζμόρις με 19 και ακολούθησε η Καλανταρίδου με 17.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και προηγήθηκε 9-3, με το Μαρκόπουλο να ισοφαρίζει σε 10-10. Οι «ερυθρόλευκες» έτρεξαν νέο επιμέρους σερί και ξέφυγαν στο 17-12, κρατώντας σταθερά το προβάδισμα για το 1-0 σετ με 25-21. Το δεύτερο σετ ήταν τυπική διαδικασία για τις «πράσινες» που πανηγύρισαν με 25-12, όμως το παιχνίδι άλλαξε ρότα στη συνέχεια.

Το Μαρκόπουλο κράτησε το προβάδισμα με 13-10, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 16-14 μετά από ένα επιμέρους 6-1. Το ματς πήγε πόντο-πόντο ως το 22-22, με την Ανθούλη να κάνει το 23-22 για τις «πράσινες». Με δύο πόντους της Φιτζμόρις οι γηπεδούχες βρέθηκαν αγκαλιά με την κατάκτηση του σετ (24-23), όμως λάθος σερβίς έβαλε προσωρινά στοπ. Με δύο ακόμα πόντους, όμως, η Φιτζμόρις έκανε το 26-24 και κράτησε ζωντανό το Μαρκόπουλο, μειώνοντας σε 2-1.

Το Μαρκόπουλο πήρε τον έλεγχο του τέταρτου σετ και κράτησε διαφορά τεσσάρων πόντων ως το 20-16. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 21-21 με όπλο το τρομερό σερβίς της Ανάε και προηγήθηκε με επίθεση της Ανθούλη, αλλά οι γηπεδούχες ανέκτησαν το προβάδισμα με 23-22 και έφτασαν στο 24-23. Λάθος σερβίς της Καλανταρίδου έφερε ξανά το σετ στα ίσα (24-24), αλλά η Φιτζμόρις με δύο δικούς της πόντους «καθάρισε» και αυτό το σετ με 26-24.

Το θρίλερ συνεχίστηκε μέχρι τέλους. Το Μαρκόπουλο προηγήθηκε 8-3 με τον Παναθηναϊκό να ροκανίζει σιγά σιγά τη διαφορά ως το 11-11. Η Ανάε του έδωσε προβάδισμα δύο πόντων σε κρίσιμο σημείο (11-13), με το Μαρκόπουλο να ισοφαρίζει σε 13-13 δίνοντας παράταση στην αγωνία. Τον τελευταίο λόγο είχε το «τριφύλλι» και η Ανάε, η οποία με δικές της επιθέσεις έκανε το τελικό 15-13.