Δυσκολεύτηκε, αλλά έφυγε με τη νίκη από την έδρα της Μανρέσα η Ρεάλ Μαδρίτης!

Η «βασίλισσα», η οποία δεν είχε στη σύνθεσή της τον Έντι Ταβάρες, βρέθηκε να χάνει μέχρι και στην τέταρτη περίοδο της αναμέτρησης, πριν φορτσάρει στην «τελική ευθεία» και επικρατήσει με 94-88, κάνοντας το 2/2 στο ξεκίνημα του φετινού πρωταθλήματος.

Η Μανρέσα παρουσιάστηκε άκρως ανταγωνιστική και βρέθηκε να προηγείται με 26-22 στο τέλος της πρώτης περιόδου, ενώ άντεξε στην αντεπίθεση της Ρεάλ, παραμένοντας σε «απόσταση αναπνοής» στο ημίχρονο (42-43).

Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι και ξέφυγαν με διψήφια διαφορά (58-69) στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά η Μανρέσα επέστρεψε, πέρασε μπροστά με 74-73 και 79-78, αλλά στο τέλος ξέμεινε από δυνάμεις, με την ομάδα του Τσους Ματέο να πανηγυρίζει τελικά τη νίκη με 94-88.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Μούσα (23π.), Καμπάτσο (15π, 8 ασίστ) και Γιουλ (12π.), ενώ για τη Μανρέσα ξεχώρισαν Μπαντιό (16π.), Ρόμπινσον (12π.) και Πέρεζ (12π, 9 ασίστ).

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 42-43, 67-73, 88-94