Με δύσκολη νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα Ισραήλ η Μακάμπι. Η ομάδα του Οντέντ Κάτας επικράτησε 85-81 της Ιρόνι Νες Ζιόνα και έκανε το 2Χ2 στο πρωτάθλημα, ενώ τώρα στρέφεται στη «διαβολοβδομάδα» της Ευρωλίγκας, όπου θα αντιμετωπίσει τις Αναντολού Εφές και Παρτίζαν.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν στην πρώτη περίοδο (30-18), όμως στη συνέχεια το ματς έγινε ντέρμπι. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 46-38, ενώ η τρίτη περίοδος έληξε ισόπαλη με 60-60. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Μακάμπι μπόρεσε να πάρει τελικά τη δύσκολη νίκη με 85-81.

Για τη Μακάμπι κορυφαίος ήταν ο Λίβαϊ Ράντολφ με 17 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ 15 πόντους είχε ο Ταμίρ Μπλατ, που μοίρασε και 8 ασίστ, 14 πόντους ο Τζέιλεν Χορντ και 12 ο Ρόμαν Σόρκιν.

Για την Ιρόνι Νες Ζιόνα εξαιρετικός ήταν ο Ρίκι Λίντο με 15 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 30:16.

Τα δεκάλεπτα: 30-18, 46-38, 60-60, 85-81