Το παραμικρό πρόβλημα δεν αντιμετώπισε κόντρα στην Γκαλίλ Ελιόν η Μακάμπι Τελ Αβίβ, για τη 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος στο Ισραήλ!

Η ομάδα του Όντεντ Κάτας μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και τελικά επικράτησε με 104-73, πανηγυρίζοντας τη 15η νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα και παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας, με μία νίκη περισσότερη από τη δεύτερη, Χάποελ Τελ Αβίβ.

Η Μακάμπι κυριάρχησε από την πρώτη περίοδο, την οποία πήρε με επί μέρους σκορ 28-16, διατηρώντας μέχρι τέλους τη μεγάλη υπέρ της διαφορά!

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Σόρκιν (17π.) και Ζιβ (16π.), ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν Μόσκοβιτς (19π.), Αμσαλέμ (14π.) και Γουάσινγκτον (13π.).

Τα δεκάλεπτα: 28-16, 50-38, 74-62, 104-73