Υπάρχουν ποδοσφαιριστές για τους οποίους το γκολ είναι δεύτερη φύση. Τέτοιος αποδεικνύεται ο Λουτσιάνο Φιγκερόα, προς τέρψιν των φίλων του Παναθηναϊκού.

Ο Αργεντινός επιθετικός με το γκολ που πέτυχε στη νίκη επί του Εργοτέλη στο Παγκρήτιο (2-0) έφτασε τα έξι στην καριέρα του με τους «πράσινους» και ήδη, από την τέταρτη φετινή του συμμετοχή φέτος , έφτασε τα τρία φέτος, επίδοση που είχε πέρσι σε οκτώ ματς με το «τριφύλλι».

Όμως δεν είναι αυτό το στοιχείο που εντυπωσιάζει τόσο, όσο η συχνότητα με την οποία βρίσκει δίχτυα ο 32χρονος άσος. Την περασμένη περίοδο αγωνίστηκε για 474 λεπτά και πέτυχε τρία γκολ, βρίσκοντας δίχτυα μία φορά ανά 158 αγωνιστικά λεπτά. Φέτος, έχει ξεπεράσει τον εαυτό του, καθώς σε τέσσερα παιχνίδια έχει αγωνιστεί για 168 λεπτά και σκοράρει κάθε 56 λεπτά!

Συνολικά, στα 642 λεπτά παρουσίας του στον αγωνιστικό χώρο πέρσι και φέτος, ο Λουτσιάνο Φιγκερόα σκοράρει κάθε 107 λεπτά!